Tällaisen purjehdusloman voi viettää Karibian saarilla
Keinumista lempeillä laineilla, pulahduksia kristallinkirkkaisiin vesiin ja hienohiekkaisia rantoja – tällaista on purjehduslomailu Karibialla.
– Karibia on niin suuri alue. Kaikki saaret ovat omanlaisiaan. Ilmasto on aivan ihanteellinen, Anne Väli-Mattila huokaa, kun häneltä kysyy Karibianmeren ykköskohdetta.
Purjehtiminen saarelta toiselle onkin oiva tapa nauttia karibialaisista maisemista, luonnosta ja elämänmenosta. Annen mukaan matkan ohjelma riippuu paljon vieraan mieltymyksistä.
– Purjehtiminen ja paikasta toiseen siirtyminen on tietenkin ykkönen. Sitten on snorklausta, ja monissa paikoissa on mahdollista osallistua sukelluskeskusten järjestämiin sukelluksiin, Anne listaa.
– On hienoja rantoja ja rantabaareja. Voidaan katsella erilaisia kaupunkeja ja kyliä, ja joissain paikoissa on hyvät patikointimahdollisuudet.
Ohjelmaa on luvassa valoisaan aikaan, ja yöt vietetään usein luonnonsatamissa.
Kokemusta ei vaadita
S/y Karibian vieraina on ollut kaikenlaisia matkalaisia lapsiperheistä varttuneempaan väkeen. Purjehduskokemusta ei vierailta vaadita.
– Riittää, että haluaa pitää hauskan loman. Avoin mieli kannattaa olla, halu nähdä uusia asioita, Anne toteaa, mutta muistuttaa uimataidosta olevan etua, etenkin lapsivieraille.
– Rantaan kuljetaan kumiveneellä, joten pikkaisen pitää pystyä liikkumaan.
Merellä viihdytään yleensä viikon verran, ja vieraita mahtuu mukaan maksimissaan kuusi. Nyt katamaraani on kesäteloilla odottamassa ensi kautta, jolloin s/y Karibia seilaa brittiläisten Neitsytsaarten seesteisillä vesillä.
Studio55.fi/Milja Atu
Kuvat: Anne ja Tero Välimattila
Uusimmat
-
08:07
Mercedekseltä huikea startti Australiassa, Max Verstappen joutui taipumaan – MTV Urheilu seuraa tapahtumia
-
08:02
SM-liigan pudotuspeleissä törmättiin erikoiseen ilmiöön – pelikielloilla oli heti vaikutusta: "Ei siellä kuuluisi olla mitään pumpulihanskahommia"
-
08:01
Ensimmäinen muotokuva kuningas Charlesista julki – kädessä yllättävä yksityiskohta
-
08:00
Aleksander Barkovin syöttökone lauloi – Florida murskavoittoon
-
07:46
Venäjä-mielisten sotakommentaattoreiden usko talvihyökkäykseen piiputtaa – MTV seuraa sotaa
-
07:35
Mikko Rantasella neljän pisteen ilta – yhden askeleen päässä historiallisesta saavutuksesta
-
07:30
Tyly fakta paljastuu SM-liigan pudotuspeleistä – yksi osa-alue nousee nyt arvoon arvaamattomaan ja jopa sen yli
-
07:16
Hammaslääkäreillä on selkeä mielipide siihen, kannattaako hampaat pestä ennen vai jälkeen aamupalan
-
07:01
Valioliigan supertähdet koukussa suomalaisille tuttuun aineeseen – manageri kertoo hurjia lukemia käyttäjistä
-
06:33
Näin tekoäly pisteytti Orpon, Marinin ja Purran puhetaidot – löysi kolmikolta yhden selvän heikkouden
-
06:30
HIFK-tähti on valmentajan ”ihannepelaaja” – mistä tarkalleen on kyse?
-
06:19
Etelä-Afrikan valtapuolue kävi Moskovassa puhumassa "uudesta globaalista järjestyksestä"
-
06:02
Petri rahoitti huumeiden käyttöään yli kymmenen vuotta myymälävarkauksilla – tällaisia ovat addiktien "iltalenkit", joissa pääosassa on juusto
-
05:59
Totuuden sattumalta selville saanut Timo Ramu: Lahjasolusta syntyneellä on oikeus tietää – muuten "elämä perustuu toisen ihmisen fantasiaan"
-
05:46
Montenegron istuva presidentti tavoittelee puolustusvoittoa vaalien toisella kierroksella
-
05:43
Ecuadorissa maanvyöryssä on vahvistettu kuolleen ainakin 27 ihmistä
-
05:38
Sanooko viides kerta toden Bulgarian vaalilimbossa? Ei, ennakoivat kannatuskyselyt
-
05:32
Talebanien hallussa kolme brittiä Afganistanissa – yksi vangituista on vaarallisiin maihin matkustava tubettaja
-
05:23
Pariisilaiset äänestävät sähköpotkulautojen kieltämisestä
-
05:00
MTV Uutiset seuraa vaalipäivän trilleriä – mikä kolmesta suuresta nousee ykköseksi?
-
Lataa lisää