Nobelin rauhanpalkinnon saanut Maailman elintarvikeohjelma WFP sanoo ottavansa tunnustuksen kiitollisena ja nöyränä vastaan. YK-järjestö tviittaa palkinnon olevan vahva muistutus siitä, että rauha ja nälän poistaminen maailmasta kulkevat käsi kädessä.
WFP sanoo palkinnon olevan myös tunnustus järjestön henkilökunnalle, joka asettaa joka päivä henkensä alttiiksi auttaakseen maailman miljoonia nälkäisiä.
Norjan Nobel-komitean mukaan kansainvälisen solidaarisuuden ja monenkeskisen yhteistyön tarve on silmiinpistävämpää kuin koskaan aiemmin.
Komitea haluaa palkita WFP:n sen pyrkimyksistä taistella nälkää vastaan ja työstä rauhan edellytysten parantamiseksi konfliktialueilla. Palkitsemisperusteluissa muistutetaan, että sota ja konfliktit voivat haitata elintarvikehuoltoa samoin kuin epävarmuus ruoan saannista voi saada kytevät konfliktit leimahtamaan liekkiin
– Nälkä ja aseelliset konfliktit ovat osa samaa noidankehää. Emme saavuta koskaan tavoitetta nälän poistamisesta, jos emme myös saa aseellisia konflikteja ja sotia päättymään, komitea toteaa.
WFP on suurin kansainvälinen humanitaarinen järjestö, joka työskentelee nälän torjumiseksi ja ruokaturvan parantamiseksi maailmassa. Viime vuonna WFP auttoi lähes 100:aa miljoonaa nälän uhkamaa ihmistä 88 maassa.
Korona lisännyt nälkäisten määrää
Nobel-komitea toteaa koronaviruspandemian rajusti lisänneen nälässä elävien tai nälänhädän uhkaamien ihmisten määrää maailmassa.