Taksinkuljettajille halutaan koulutusta, ja myös teoriakokeen käytännöissä nähdään parantamisen varaa.
Vuoden 2018 taksiuudistuksen ongelmiin etsitään ratkaisuja. Liikenne- ja viestintäministeriö pyysi lausuntoja arvomuistiossaan esittämiinsä ratkaisuehdotuksiin. Saadut lausunnot maalavat karua kuvaa taksialan tämänhetkisestä tilasta.
Taksiyrittäjien edunvalvontajärjestö Suomen Taksiliitto toteaa, että taksisääntelyn purkaminen vuonna 2018 johti harmaan talouden kasvuun ja turvattomuuden lisääntymiseen. Se ei pidä vuonna 2021 tehtyjä korjaavia toimia riittävinä.
Esimerkiksi kyselytutkimusten mukaan suomalaisten luottamus taksiliikenteen toimivuuteen on heikentynyt huomattavasti viidessä vuodessa.
Kuluttajaliiton mukaan ihmisten lisääntynyt tyytymättömyys taksipalveluihin on otettava vakavasti. Kuluttajaliitto kiinnittää huomiota erityisesti kuluttajien turvallisuudentunteeseen sekä taksipalvelujen saatavuuteen liittyviin ongelmiin.
Karenssi hylätyn kokeen jälkeen jakaa mielipiteitä
Nykyisellään taksinkuljettajien pitää suorittaa teoriakoe. Kokeeseen näyttää liittyvän huomattavia ongelmia. Liikenne- ja viestintäministeriön arvomuistion mukaan koekysymysten vuoto on lisääntynyt etenkin pääkaupunkiseudulla. Lisäksi on havaittu vilppitapauksia, mutta koska kokeen suorittaja on ehtinyt tehdä kokeen loppuun ennen vilpin havaitsemista, vilppiin ei ole voitu puuttua.
Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin mukaan on tärkeää, että vilppitapauksiin voitaisiin puuttua.
Ministeriö haluaa rajoittaa myös koekertojen perättäistä suorittamista, jotta kokeeseen ei mentäisi toistuvasti niin kauan, kunnes koe läpäistään. Ministeriö ehdottaa 30 päivän karenssia kokeen suorittamiselle uudelleen.
