Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taivassalon Pionivaari

Pioni 12.5.2006
Pioni 12.5.2006MTV3/FCC
Julkaistu 12.05.2006 08:41(Päivitetty 12.05.2006 09:11)

Taivassalolaisen "Pionivaari" Matti Uusi-Hongon pioniharrastus alkoi yli 60 vuotta sitten hyvin opettavaisella tavalla:

"Isäni osti puutarhasakset. Koska kaikki puut ja pensaat tuntuivat niin kovilta, päätin - kuusivuotiaan johdonmukaisuudella - parantaa tilannetta leikkaamalla äidin pionit. Sain siitä sopivan rangaistuksen, joka istutti mieleen pysyvästi käsitteen pioni. Aina kun sellaisen myöhemmin näki, tapaus ja siitä seurannut rangaistus palautuivat väkevästi mieleen."

Kymmenen vuotta sitten pieni kesäkukkabisnes ei antanut ympärivuotista työtä. Silloin avuksi tulivat nuo kukkien kuningattaret, pionit ja ne lopulta varmistivat ympärivuotisen elannon. Varsinaisia pionilajeja maailmassa on noin 35, joista 18 myös Uusi-Hongon listoilla.

"Erilaisia lajikkeitahan on hyvin paljon. Meillä on niistä yleisimmät ja lisäksi joitakin aika ajoin vaihtuvia harvinaisuuksia."

Syksyllä pionit nostetaan maasta, juurakot jaetaan ja istutetaan saman tien ruukkuihin kasvamaan. Sillä tavalla niistä saadaan kukkivia taimia jo seuraavaksi kevääksi - ne juurtuvat syksyllä ja ovat talven kylmävarastossa. Varastosta ne otetaan lämpimään ja valoon sitä mukaa kun tarvitaan.

Pionia kutsutaan kukkien kuningattareksi. Alun perin tällä on tarkoitettu kiinalaisia, puuvartisia lajeja: "Mutta kyllä ruohovartiset lajit ovat yhtä lailla kuningattaria", Uusi-Honko määrittää.

Vanhan perennapenkin kunnostus

(Pioni 12.5.2006)

Lisää aiheesta:

Kertooko ajatusviiva tekoälyn käytöstä? Näin kommentoivat asiantuntijatÄlä tee tätä joulutorttuvirhettäReijo Laatikaiselta tärkeä muistutus monivitamiinipillereistäYmmärrätkö suomalaiset murresanat? Testaa tietosi!Oletko pähkinä- tai vehnäallergikko? Karl Fazerin konvehtirasiassa vääriä suklaita"Sehän lähti ihan lapasesta" – Sanna testasi, kuinka vaikea on saada auto hallintaan liukkaalla kelillä
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:07
    Tekoäly

    Kertooko ajatusviiva tekoälyn käytöstä? Näin kommentoivat asiantuntijat

  • 08:43
    Leivonta

    Älä tee tätä joulutorttuvirhettä

  • 06:44
    Vitamiinit

    Reijo Laatikaiselta tärkeä muistutus monivitamiinipillereistä

  • Eilen19:12
    Testit

    Ymmärrätkö suomalaiset murresanat? Testaa tietosi!

  • Eilen18:04
    Takaisinvedot

    Oletko pähkinä- tai vehnäallergikko? Karl Fazerin konvehtirasiassa vääriä suklaita