Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Taistelu Räikkösen Ferrari-paikasta jo alkanut? Red Bull -pomolta mielenkiintoinen vihjaus

2017 Getty Images
Julkaistu 05.10.2017 16:17
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Red Bull alkaa jo tehdä valmisteluita neljättä kautta F1-tiimissään ajavan Daniel Ricciardon lähdön varalle, paljastaa brändin moottoriurheilun neuvonantaja Helmut Marko.

MAINOS

Japanin F1-viikonloppu
C Morella!

Perjantai: Harjoitukset klo 03.55 ja 07.55
Lauantai: Harjoitukset klo 05.55, aika-ajo klo 09.55
Sunnuntai: Japanin GP klo 07.55, ennakkotunnelmat klo 06.30!

Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!

Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.

Red Bullin kuskit Ricciardo ja Max Verstappen ovat kärkiehdokkaita taistelemaan Kimi Räikkösen ja Valtteri Bottaksen kanssa Ferrarin ja Mercedeksen paikoista suomalaisten sopimusten umpeutuessa ensi kauden päätteeksi.

Kummankin Red Bull -kuskin on uskottu vapautuvan nykyisistä sopimuksistaan samaan aikaan, mutta Markon mukaan Ricciardo on lähempänä tätä hetkeä kuin 20-vuotias Verstappen.

– Verstappenilla on pitempi sopimus, mutta Ricciardo on jo markkinoilla. Me tutkimme vaihtoehtoja. Emme aio olla valmistautumattomia, Marko linjasi Auto Motor und Sportin haastattelussa.

Nuori Verstappen on tällä hetkellä kasvupotentiaaliltaan kovemmassa kurssissa kuin Ricciardo, mutta Red Bullin sopimukset ovat perinteisesti olleet hyvin vedenpitäviä.

Vaikka Mercedes teki Bottaksen kanssa vain vuoden jatkosopimuksen, pian 37 vuotta täyttävän Räikkösen paikka on ollut huhuissa todennäköisempi vaihtoehto Red Bull -kuskeille. Ricciardoa Ferrari-yhteys lähinnä naurattaa tässä kohtaa.

– Kuulin lehdistötilaisuudessa, että Helmut on puhunut vuodesta 2019 ja se luo jo nyt näitä kysymyksiä, Ricciardo kommentoi C Morelle torstaina Japanissa.

– Hän varmasti tarkoitti, että olen vapailla markkinoilla vuonna 2019 ja voin päättää, mihin menen. Ei ole varmaa, pitääkö hän minut Red Bullilla tai jäänkö itse sinne. Hän on ehkä vain aktiivinen ja tiedostaa tilanteen. En ole kuitenkaan ajatellut vielä niin pitkälle, australialainen vakuutti.

Ricciardo on ajanut Red Bullin väreissä testattuaan tiimin autoa vuonna 2009, mutta hänet tiedetään kokeilunhaluiseksi persoonaksi. Kiinnostaisiko siis nähdä jotain muuta F1-uralla?

– Se riippuu ennen kaikkea siitä, että pääsenkö parhaaseen mahdolliseen autoon. Onko se Red Bull vai joku muu? Ja onko se joku muu halukas ottamaan minut? Minulle tärkeintä on paras auto ja kaikki muu on toissijaista.

Lisää aiheesta:

Ferrarin ja Sebastian Vettelin erohuhut yltyvät – medialähteet nostavat entistä tallikaveria ykköskorvaajaksiMiksi Daniel Ricciardo lähtisi McLarenille tai Renault’lle? Hamiltonin menestystarina kiehtovana esimerkkinäFerrari-sopimuksesta julki kovia yksityiskohtia – Ricciardo tyrmää silti kaikki väitteetRäikkösen paikkaa vilkuilevalta Ricciardolta jyrkkä ehto Ferrarille: suomalaisen rooli ei houkutteleRicciardoa himottaa ajatus tallitoveruudesta Hamiltonin kanssaRicciardon lähtölaskenta alkanut? Red Bull -pomoilta ristiriitaista viestiä jatkosta
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"