Huomenna juostava Helsinki-ajo on tähän mennessä vuoden odotetuin ravilähtö. Mailin kilpailussa avaavat kautensa Workout Wonder ja Victory Bonsai, joista odotetaan menestyjiä myös kansainvälisiin lähtöihin.
Viisivuotias Workout Wonder nostatti viimeistään kauden päättäneellä Solvalla Grand Prix’n voitollaan odotukset täksi vuodeksi pilviin. Valmentaja Jarno Kauhanen kuitenkin toppuuttelee vielä puheita kansainvälisen tason hevosesta.
– Se on vielä selvittämättä, vaikka odotukset ovat itselläkin orista kovat. Hevonen kuitenkin aina päättää, mitkä niistä toteutuvat ja mitkä eivät, Kauhanen muistuttaa.
– Muiden odotukset eivät kuitenkaan häiritse. Jos ne häiritsisivät, menisi tämä homma liian hankalaksi. Yritämme tehdä hevosen kanssa vain mahdollisimman hyvän työn.
Huomista Toto76-pelin kuudentena kohteena ajettavaa Helsinki-ajon voittoa ori lähtee tavoittelemaan ysipaikalta.
– Paikka on hyvä ja kaikki on mallillaan. Koitetaan ajaa sopivalla selkäreissulla ja toivotaan, että hevonen on semmoisessa vireessä kuin luulemme. Vastus on Victory Bonsain, Seabiscuitin ja Jonesyn johdolla hyvä, mutta lähdetään samalle viivalle ja katsotaan kuinka käy.
Jatkoa Kauhanen katsoo startti kerrallaan.
– Aivan kovimpiin lähtöihin hevosen pitää kehittyä viime vuodesta hurjan paljon. Mutta muutaman startin perusteella osaan sanoa, missä mennään ja mihin pyritään. Jos rahkeet riittävät Euroopan tasolle, ajetaan siellä. Jos Suomessa, ajetaan täällä.

