Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Synkät talousluvut: Suomi pudonnut jo Kreikan perään

1:43"Kilpailukykytavoitteista ei saa tinkiä"
Julkaistu 13.11.2015 18:32

MTV UUTISET – STT – Reuters

Euroopan unionin tilastokeskuksen Eurostatin perjantaina julkaisema ennakkotilasto euroalueen talouden kehityksestä on Suomen kannalta synkkää luettavaa. Suomen talouskasvu oli heinä-syyskuussa heikointa koko euroalueella.

– Näkymä on jonkin verran synkempikin kuin monet ovat arvioineet viime aikoina, sanoo OP:n pääekonomisti Reijo Heiskanen.

Jopa Kreikka on ohittanut Suomen. Suomen bruttokansantuote supistui Eurostatin mukaan 0,7 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna ja 0,6 prosenttia huhti-kesäkuuhun verrattuna.

Kreikan bkt laski 0,4 prosenttia vuoden takaisesta. Suomi ja Kreikka olivat ainoat maat, joiden taloudet olivat miinuksella.

Suomen oman Tilastokeskuksen mukaan luvut olivat vielä heikompia. Ennakkotilaston mukaan Suomen talous olisi supistunut 0,8 prosenttia.

– Yleiskuva on se, että talouden tila on edelleenkin heikko, Heiskanen arvioi.

OP ennusti elokuussa, että Suomen talous supistuisi tänä vuonna 0,3 prosenttia, ja siihen tuoreet luvut Heiskasen mukaan sopisivat.

Hän muistuttaa kuitenkin lukujen epävarmuudesta. Tarkempia tietoja saadaan vasta joulukuun alussa, kun Tilastokeskus julkistaa tarkennetut lukunsa. Korjatut luvut voivat heittää paljonkin ennakkotiedoista.

– Edellisellä vuosineljänneksellä korjaus oli prosenttiyksikön luokkaa, ja sillä tarkkuudella voi nytkin näihin lukuihin suhtautua. On vaikeata tietää, oltiinko tässä miinuksella vai kenties jopa hieman plussalla, Heiskanen sanoo.

Pikaennakko ei sisällä välituotteiden käyttöä, tuoteveroja eikä tukipalkkioita, jotka sisältyvät tarkennettuihin tilastoihin. 

Kuin käsijarru päällä 

Euroalueen talous kasvoi Eurostatin mukaan heinä-syyskuussa 1,6 prosenttia vuoden takaiseen ja 0,3 prosenttia edelliseen vuosineljännekseen verrattuna.

Voimakkainta kasvu oli Slovakiassa ja Espanjassa, 3,5 ja 3,4 prosenttia vuoden takaisesta. Saksan bruttokansantuote nousi 1,7 prosenttia.

Edelliseen vuosineljännekseen verrattuna luvut eivät kuitenkaan ole yhtä terveitä. Kasvu hidastui 0,3 prosenttiin huhti-kesäkuun 0,4 prosentista.

– Euroalueen toipuminen jatkuu, mutta se tuntuu kuin ajamiselta käsijarru päällä, luonnehtii tilannetta hollantilaisen finanssikonsernin ING:n ekonomisti Vanden Houte uutistoimisto Reutersille.

Lisää aiheesta:

Suomen talous kasvaa hädin tuskin: "Hyvä, että edes vähän"Suomen bruttokansantuote kasvoi yllättäen – ekonomistit villiintyivät: "Tohdinko uskoa"Suomen bruttokansantuote kasvoi heinä-syyskuussa neljä prosenttia – "Nopein elpymisvaihe on jo takana"Vajoaako euroalue taas taantumaan? Talous supistui lähes seitsemän prosenttia viime vuonnaValoa taloustunnelissa: Suomen bruttokansantuote on lähtenyt nousemaan kevään kuopasta Ekonomistit: Suomen bruttokansantuote supistui yllättävän vähän koronakevään aikana – "Luvut ovat jopa hieman liian hyviä ollakseen totta"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • Eilen09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • Eilen07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • pe21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"