Joensuu-ajo on poikkeuksellisesti illalla ravattavan Toto76-kierroksen herkkupala. Lähdön suursuosikki on tuore St Michel –voittaja Midnight Hour.
Ossi Nurmosen valmennettava teki viime sunnuntaina kanuunaesityksen voittamalla St Michelin keulapaikalta.
- Kyllä voitto kieltämättä yllätti. Neljän joukkoon odottelin etukäteen hevosta. Vastassa oli kovia hevosia, Ossi Nurmonen muistelee.
Kaikki on ollut valmentajan mukaan normaalisti Mikkelin kovan startin jälkeen.
- Ruunaa ollaan palauteltu pelkästään tämä viikko. Ajoin sillä muutaman vedon, joissa se oli oikein hyvä.
Lähtöpaikka on ulkona, mutta se ei pelota valmentajaa niin paljon, kuin mitä se olisi pelottanut ennen Lahden Suur-Hollolan välierää.
- Hevonen näytti Lahdessa, että se osaa voittaa lähdön myös johtavan rinnalta. Toki se olisi huonoin mahdollinen paikka, mutta ei se mikään maailmanloppu ole, vaikka hevonen joutuisi siitä juoksemaan.
Tähän starttiin tehdään pieni muutos Mikkelistä, mutta se ei ole valmentajan mukaan este voitolle.
- Tämä lähtö ajetaan ainakin etukengät jalassa. Sillä ei pitäisi olla kuitenkaan iso merkitys, sillä ruuna meni talvellakin hyvin hokeilla. Lisäksi se lämmitettiin viimeksi kengillä, ja silloin hevonen näytti todella hyvältä. Säästellään nyt hieman kavioita.
