Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi tarjoaa viikonloppuna käsittämättömän sääcocktailin: Laajalti yli +20, lunta ja jäätävää sadetta

4:41Lämpöä, lunta ja jäätävää sadetta – katso viikonlopun sääKuluvan viikon loppuun on luvassa lunta ja jäätävää sadetta, mutta myös kesäinen lämpö tekee paluun.
Julkaistu 21.09.2023 18:58
Toimittajan kuva

Mikael Mikkonen

lifestyle@mtv.fi

Kuluvan viikon loppuun on luvassa lunta ja jäätävää sadetta, mutta myös kesäinen lämpö tekee ihanan paluun.

Jo torstai-iltapäivänä lämpimin ilma on ulottunut maan etelä- ja keskiosaan, kertoo meteorologi Jenna Salminen. Alueilla olevat lämpöasteet ovat välillä 17–22.

– Pohjoisessa on vähän viileämpi ilma yllä, enimmäkseen lämpötilat ovat Lapin suunnalla 2–7 astetta, Salminen kertoo.

Lue lisää: Talvi yllätti lappilaiset – asiakkaat jäivät hankien vangeiksi laskettelukeskuksessa: "En muista vastaavaa"

Torstai-illan ja yön aikana pohjoisimmassa Lapissa on huono ajokeli.

– Jos siellä tulee sekaisin vettä, räntää ja lunta, niin se voi tehdä tiestä liukkaan, Salminen varoittaa.

Perjantaina sää lämpenee päivän mittaan mukaviin lukemiin, asteet ovat laajalti parinkymmenen asteen tuntumassa. 

Tuulta on kuitenkin tiedossa, etenkin rannikkoalueilla.

Lauantaina säässä tapahtuu käänne, sillä lännestä saapuu Suomeen sadetta. Tämä puolestaan viilentää säätä alueella. 

Pohjoisessa asteet voivat olla yli 15 astetta, mikä on keskimääräistä lämpimämpää.

– Lauantaina on itärajalla parinkymmenen asteen mahdollisuus, Salminen arvioi.

Katso videoartikkelista Liven säälähetys. Meteorologi Jenna Salmisen sääkartoilta selviävät myös alkuviikon lämpötilat. 

Lisää aiheesta:

Tältä näyttää laskiaisviikonlopun sää – ensi viikolla lämpeneeMeteorologi varoittaa: Pian luvassa "nilkantappokeli"Näin kevät etenee tällä viikolla: Lapissa ripsii vettä, etelässä jopa 17 astettaHyvästi keväthaaveet: Taivaalta tulee nyt lunta ja vettä – katso ennuste 102 paikkakunnalleNyt pukkaa muikean keväistä keliä: Perjantai on viikon lämpimin päivä – ulkoilijoita hellitään auringon paisteella ja vajaan 10 asteen lämpötiloilla!Pohjoinen Suomi nauttii syyslämmöstä, etelässä hytistään kylmästä – viikonloppuna täyskäännös
SääMTV Uutiset LiveSyksySateetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 12:07
    Talvi

    Pekka Pouta mainitsi joulun

  • Eilen17:31
    Talvi

    Pekka Pouta: Nyt tulee talvi eteläänkin – yli kymmenen asteen pudotus

  • Eilen11:58
    Kanariansaaret

    Kanarialla katastrofin ainekset – Pekka Pouta: 14 ämpärillistä vettä

  • ti22:23
    Luonto ja eläimet

    Australiasta löytyi Saatana-mehiläinen

  • ti15:59
    Talvi

    Tyrmäävä ennuste: Talvi voi pysyä hyytävänä ja lumisena kuukausia