Kiinan Suomen-suurlähettiläältä nähtiin poikkeuksellinen ulostulo, kun hän pyysi Suomessa toimivilta kiinalaistahoilta apua Ähtärin pandojen pitämiseksi Suomessa. Eläinpuistolta uhkaavat loppua rahat pandojen ylläpitämiseksi. MTV Uutiset kävi kysymässä suurlähettiläältä, millaista apua olisi luvassa ja riittääkö se pandojen pelastamiseen.
– Olemme saaneet positiivista palautetta Suomessa toimivilta kiinalaisyrityksiltä ja yhteisöiltä mahdollisten lahjoitusten suhteen, suurlähettiläs Chen Li kertoo.
Suurlähettilään avunhuuto kajahti vasta keskiviikkona, joten hänellä ei ole vielä luvata mitään konkreettisia summia ja tahoja, jotka Pyryä ja Lumia tukisivat. Pandan ylläpitoon kuluu vuosittain 900 000 euroa, joten Ähtäri on ilmoittanut tarvitsevansa 1,8 miljoonaa vuosiksi 2022-23, jotta pandoja ei palautettaisi Kiinaan.
– Suomessa ei suoraan toimi kovinkaan monia kiinalaisyhtiöitä, mutta Suomi–Kiina-kauppayhdistyksen kautta voimme kontaktoida heitä laajemmin, suurlähettiläs Li jatkaa.
Hän korostaa, että kyseessä on avunpyyntö, eikä pakkolahjoitus. Suurlähetystö on ollut yhteydessä myös Kiinassa aktiivisesti toimiviin suomalaisyrityksiin, joita Ähtäri on itsekin lähestynyt jo suoraan tukipyynnöllä.

