Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Suomi on puhutellut Venäjän suurlähettilästä Pavel Kuznetsovia ulkoministeriössä liittyen Naton suurharjoituksen aikana tapahtuneeseen GPS-häirintään. 
Suomi on puhutellut Venäjän suurlähettilästä Pavel Kuznetsovia ulkoministeriössä liittyen Naton suurharjoituksen aikana tapahtuneeseen GPS-häirintään. Lehtikuva
Julkaistu 19.11.2018 17:51

Mika Niskanen

mika.niskanen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Janne Puumalainen

janne.puumalainen@mtv.fi

Suomi on puhutellut maanantaina Venäjän Suomen suurlähettilästä Pavel Kuznetsovia ulkoministeriössä. Puhuttelu liittyi Naton suurharjoituksen aikana tapahtuneeseen GPS-häirintään. 

– Kuznetsoville ilmaistiin huoli tästä GPS-häirinnästä ja muun muassa siitä, että se voi vaarantaa siviililentoliikennettä. Edellytämme Venäjältä asiasta lisätietoja ja vastuullista toimintaa, sanoo turvallisuuspolitiikan ja kriisinhallinnan yksikön päällikkö Sari Rautio ulkoministeriöstä.

Rautio ei kerro, mitä Venäjä vastasi Suomen näkemyksiin. Aiemmin Venäjä on kiistänyt syytökset asiasta.

– Suomen näkemys asiasta saatiin kyllä selvästi esitettyä Venäjälle. Siinä mielessä oli hyvä ja tärkeä keskustelu.

– Toivomme aiheesta lisätietoa Venäjän puolelta. Nähtävksi jää, kuinka keskustelut jatkuvat, Rautio sanoo.

Norjan puolustusministeriö kertoi viime viikolla Venäjän häirinneen GPS-signaalia toissa viikolla päättyneen Naton Trident Juncture -sotaharjoituksen aikana. 

Norjan mukaan signaaleja tunnistettiin 16. lokakuuta ja 7. marraskuuta välisenä aikana. Ne paikallistettiin Kuolan niemimaalle. 

Ulkoministeriö kertoi viime viikolla, että Suomessa havaittu GPS-häirintä tuli Venäjän alueelta.

Suomi puhutteli Venäjän suurlähettilästä – Ulkoministeriö: "Kuznetsoville ilmaistiin huoli GPS-häirinnästä ja siitä, että se voi vaarantaa siviililentoliikennettä"

Lisää aiheesta:

Soinilta suullinen selvitys GPS-häirinnästä ulkoasiainvaliokunnalle – Venäjä kiistää syyllistyneensä häirintäänUlkoministeriö: Naton harjoituksen aikana havaittu GPS-häirintä tuli Venäjältä Pääministeri Sipilä luottaa Norjan puolustusministeriöön gps-häirinnästä Lapissa – "Minulla ei ole syytä epäillä norjalaisten arviota"Norjan puolustusministeriö vahvistaa: Venäjä häiritsi gps-signaalia Naton harjoituksen aikana LapissaVenäjä kiistää GPS-häirinnän Lapissa – Kremlin tiedottaja: Meitä syytellään milloin mistäkin rikoksistaMatti Vanhanen: GPS-häirintään on suhtauduttava kuin ilmatilan loukkauksiin – "Niiden taustat on selvitettävä"
TurvallisuusVenäjäNatoUlkoministeriöUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turvallisuus
  • to19:53
    Digi

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • to08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • ke14:44
    Itäraja

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • ke09:42
    Takaisinvedot

    Vauvanvaatteissa vakava vaara – ota nämä heti pois käytöstä!

  • ma18:28
    Kiinteistökauppa

    Tällaiset kaupat puolustusministeri torppasi: Käytöstä poistettu lomakylä, kiinteistö saaressa, metsätiloja