Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi ja Italia aloittavat yhteistyön – ”Venäjä ja muut vihamieliset toimijat välineellistävät muuttoliikettä”

3:44Yksi kuva puhuu puolestaan: näin Venäjä höynäyttää afrikkalaisnuoria Suomeen, vaikka raja on kiinniKatso videolta, miksi Venäjän tarjoama reitti on afrikkalaiselle houkutteleva!
Julkaistu 01.12.2023 17:36

Silja-Riikka Seppälä

silja-riikka.seppala@mtv.fi

Ulkoministeriö tiedottaa uudesta Italian ja Suomen välisestä yhteistyöstä.

Maat valmistelevat yhteisiä aloitteita, joiden tarkoituksena on edistää toimia muuttoliikkeen välineellistämisen ja hybridivaikuttamisen torjuntaan, kerrotaan ulkoministeriön tiedotteessa.

– Venäjä ja muut vihamieliset toimijat välineellistävät muuttoliikettä ja käyttävät häikäilemättömästi hyväkseen kolmansien maiden kansalaisia. Transatlanttinen päättäväisyys on ensiarvoisen tärkeää, jotta tällaista toimintaa voidaan torjua. Italia ja Suomi tekevät yhteistyötä tavoitteen edistämiseksi EU:n ja Naton puitteissa, sanoo ministeri Valtonen. 

Lue myös: Itäraja on kiinni, mutta Venäjä höynäyttää turvapaikanhakijoita Suomeen: "Varmaan tulee heitäkin, jotka yrittävät tulla väkisin"

"Meidän on kehitettävä työkaluja tällaisen toiminnan estämiseksi"

Ulkoministeri Elina Valtonen ja Italian varapääministeri ja ulko- ja kehitysyhteistyöministeri Antonio Tajani tapasivat 29. marraskuuta Brysselissä Naton ulkoministerikokouksen yhteydessä, kertoo ulkoministeriö.

Suomi ja Italia käynnistävät ideointityön, joka tavoitteena on kehittää järeitä työkaluja Naton ja EU:n mekanismien vahvistamiseksi.

– Olemme erittäin huolissamme laittomien muuttajien määrän kasvusta erityisesti keskisen Välimeren reitillä. Kolmannet toimijat pyrkivät välineellistämään tätä muuttovirtaa tarkoituksenaan horjuttaa yhteiskuntiamme ja vaikeuttaa yhteisiä pyrkimyksiämme hallita maahanmuutto- ja turvapaikkamenettelyjä. Meidän on kehitettävä työkaluja tällaisen toiminnan estämiseksi, toteaa ministeri Tajani.

Työssä on mukana Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontex.

Lue myös: Ulkoministeri Elina Valtonen nosti itärajan esiin Sergei Lavrovin kuullen: "Sanotaanko nyt näin, että kyllä hän siihen reagoi"

Lue myös: Kommentti: Venäläissivuston videot rajan maahanpyrkijöistä ovat malliesimerkki kieroilusta, johon Suomen tulee alkaa tottua

Lisää aiheesta:

Hyväksyykö EU kiistellyt "pushbackit"? Näin vastaa komissaari VirkkunenOrpon ja Melonin ministeriöt löysivät toisensa – esittävät konsteja masinoidun maahantulon ja ihmissalakuljetuksen estämiseksiSisäministeri Rantanen luottaa uuden lain torppaavan Venäjän masinoiman maahanmuuton itärajallaUrsula von der Leyenilta tukea Suomelle: "Päätämme kuka tulee Euroopan unioniin, eivät ihmissalakuljettajat"Latvialle kritiikkiä käännytyspolitiikasta – pääministeri puolustaa: "Lakejamme ei voida käyttää meitä vastaan"Taipuiko oppositio Venäjän hybridivaikuttamisen pelinappulaksi? Sisäministeri Mikkonen: "Ollaan vakavien asioiden äärellä"
VenäjäItaliaMaahanmuuttoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • Eilen16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • Eilen11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • pe19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä