Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomesta lähteneitä turvapaikanhakijoita lennätetään takaisin Suomeen – pyyntöjä tullut jo lähes 1600

2:01Turvapaikanhakijoita palautetaan Suomeen
Julkaistu 03.09.2017 18:15
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

@RaijaKantomaa

Euroopan sisällä on epätoivottu ilmiö, jossa turvapaikanhakijat kiertävät maasta toiseen. Dublin-sopimuksen mukaan hakemus tulee käsitellä siinä EU-maassa, mihin hakija saapui ensin – sen vuoksi useana vuotena turvapaikanhakijoita on lähetetty Suomesta takaisin eri puolille Eurooppaa.

2:11Takaisinottopyyntöjä kahdessa vuodessa lähes 2800

Suomesta on lähtenyt eniten irakilaisia turvapaikanhakijoita suuntana Saksa, minkä vuoksi Saksan maahanmuuttovirasto on tehnyt Suomelle jo noin 850 takaisinottopyyntöä 2016-2017.

Tänä vuonna Suomesta on lähtenyt tänne rekisteröityneitä turvapaikanhakijoita muihin Euroopan maihin enemmän kuin koskaan aiemmin, mikä on seitsemänkertaistanut muiden maiden Suomelle esittämät hakijoiden takaisinottopyynnöt.  Suomeen on tehty vuonna 2017 kaikkiaan 1586 takaisinottopyyntöä. Suomesta pyyntöjä esitettiin muihin maihin vain 230.

Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön tulosalueenjohtaja Mikko Montinin mukaan jo useana aikaisempana vuotena Suomesta on tehty enemmän palautuksia Eurooppaan.

– Nyt tässä viimeisen vuoden aikana suunnilleen tilanne on kääntynyt toiseen suuntaan eli tällä hetkellä Dublin-palautuksena Suomeen lähetetään ihmisiä, sanoo Montin.

Esimerkiksi vuonna 2015 ennen turvapaikanhakijoiden isomman määrän saapumista Suomeen takaisinottopyyntöjä tuli vain 302, kun muihin maihin takaisinottopyyntöjä esitettiin 1893.

Montin mukaan Sveitsistä tehdään takaisinottopyyntöjä ltaliaan eniten koko Euroopassa.

Amnesty International

Hakijoita katoaa 

Takaisinottopyynnöistä vain pieni osa on pystytty toteuttamaan. Esimerkiksi Saksaan lähteneistä 853 irakilaisesta vain 100 on pystytty palauttamaan takaisin Suomeen. Tähän on useita syitä.

– Sama henkilö katoaa myös sieltä toisesta maasta eli häntä ei koskaan saada siirrettyä Suomeen. Toinen vaihtoehto voi olla se, että sillä valtiolla on vielä yksinkertaisesti siirtoaikaa jäljellä Suomeen, pohtii Montin.

Siirtoaika vaihtelee kuudesta kuukaudesta kahdeksaantoista kuukauteen.

Suomeen palautettujen hakijoiden määrä on kuitenkin kasvanut vuosi vuodelta. Tänä vuonna Suomeen on palautettu 335 turvapaikanhakijaa.

Kiertolaisuutta pyritään estämään

Maahanmuuttokriisin puhjettua Euroopassa Dublin-järjestelmää yritetään uudistaa EU:ssa, jotta maasta toiseen kiertäminen saataisiin loppumaan.

– Henkilö voidaan pelkällä ilmoituksella siirtää tähän käsittely vastuussa olevaan maahan. Vastaanoton puolella on suunniteltu muutoksia siten, että näitä vastaanottopalveluita tarjottaisiin vain minimissään tällaiselle maasta toiseen kiertävälle henkilölle, sanoo ylijohtaja Jorma Vuorio, sisäministeriöstä.

Uudistuksen eteneminen riippuu Vuorion mukaan paljolti siitä, miten Viro suhtautuu puheenjohtajakaudellaan asiaan.

Dublin-sopimuksen muuttaminen on yksi osa EU:n turvapaikkajärjestelmää, jonka uudistaminen on kiikastanut erityisesti siitä, miten turvapaikanhakijat jaetaan eri maihin.

Ihmisoikeusjärjestö näkee uudistuksessa ongelmia, sillä esimerkiksi kaikissa Etelä-Euroopan maissa ei pysty edes jättämään hakemusta turvapaikanhakijoiden suuren määrän vuoksi.

– Ihmisoikeuksien näkökulmasta se on todella väärin, että suunnitellaan ihmisten rankaisemista siitä, että he ovat jatkaneet matkaa eteenpäin, kun on olemassa tieto siitä, että jossain toisessa maassa turvapaikkaprosessi on oikeudenmukainen. Nämä ovat järkeviä perusteita lähteä eteenpäin, toteaa pakolaisasiantuntija Kaisa Väkiparta, Amnesty Internationalin Suomen osastosta.

Lisää aiheesta:

Parikymmentä itärajalla turvapaikkaa hakenutta on saanut myönteisen päätöksenYksikään itärajan tulijoista ei ole vielä saanut myönteistä turvapaikkapäätöstäTurvapaikanhakijoiden vapaa liikkuminen aiotaan estää laillaMTV:n tiedot: Suurinta osaa itärajalta tulleista turvapaikanhakijoista ei voida palauttaaPakolaisapu kritisoi turvapaikkapolitiikkaa: Toisesta päästä otetaan, toisesta palautetaan Yhä useampi turvapaikanhakija haluaa takaisin kotimaahansa – Migri: Aivan poikkeuksellista
PakolaisetKotimaa
Amnestyn mukaan turvapaikkahakemuksia ei pystytä kaikissa maissa tällä hetkellä rekisteröimään hakijoiden suuren määrän vuoksi.

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 1.10.15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa

  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta