Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomesta ennustetaan bioöljyn suurvaltaa

Bioöljyä voidaan valmistaa esimerkiksi hakkuujätteestä.
Bioöljyä voidaan valmistaa esimerkiksi hakkuujätteestä.Lehtikuva
Julkaistu 06.10.2012 21:35(Päivitetty 06.10.2012 22:53)

Suomi voi olla tulevaisuudessa merkittävä öljyntuottaja.

Metsäraaka-aineista valmistettu rikitön bioöljy on valtava bisnesalue, josta on tähän saakka lähes vaiettu.

Suomi kohisi 1980-luvulla savolaisesta Nilsiän öljysheikistä. Mediajulkisuus oli hurjaa, mutta eipä siitä sitten muuta syntynytkään. Nyt vuosikymmeniä myöhemmin teknologia on aivan toista. Öljyntuotantoa suunnittelevia yhtiöitä on jo useita.

Öljyrekat kääntävät suuntaa

Pisimmälle on päästy Joensuussa, jossa Fortumin voimalaitoksen kylkeen nousee maailman ensimmäinen lämmön ja sähkön tuotantoon suunniteltu bioöljylaitos. Öljyä syntyy ensi syksystä alkaen noin 2000 rekkakuormaa vuodessa.

– Vastaava määrä öljyä jää tietysti tuolta meren takaa tulematta, ja se rekkaliikenne sitten suuntautuu täältä Joensuusta Etelä-Suomeen meidän lämpölaitoksille, huomauttaa Fortum Power Heat Oy:n aluejohtaja Timo Partanen Joensuusta.

Modernia tervanpolttoa

Partanen hypistelee käsissään pientä pulloa pyrolyysiöljyä, kuten Fortum ainetta kutsuu valmistusmenetelmän vuoksi.

– Tätä on tehty Tampereen Messukylän olevalla koelaitoksella noin 100 kuutiota ja koekäytetty meidän Masalan lämpökeskuksessa Espoossa.

Bioöljy tai pyrolyysiöljy syntyy hakkuutähteistä eli kannoista, harvennuspuusta tai sahanpurusta - ja sitähän Suomessa riittää. Idea on tervanpoltosta tuttu.

– Nopeus on tietysti aivan toista luokkaa, ihan sekunneissa muuttuu kiinteä hakepala nestemäiseksi polttoaineeksi, Partanen kuvaa tuotantomenetelmää.

Tankki täyteen bioöljyä

Joensuun bioöljy siis menee kaukolämmön tuotantoon, mutta todellisen bisneksen arvioidaan löytyvän, kun bioöljy jalostetaan liikennepolttoaineeksi.

Metsäraaka-aineista valmistettu rikitön bioöljy voi ensimmäisenä korvata tuontiöljyn laivojen polttoaineena. Samalla bioöljy voisi alentaa rikkidirektiivin vientiteollisuudelle aiheuttamia kustannuksia.

– Bioöljy on jo sinänsä suoraan käytettävissä tietyissä laivoissa ja laivojen moottoreissa. Sitä on testattu Yhdysvalloissa, kertoo Green Fuel Nordic Oy:n toimitusjohtaja Timo Saarelainen.

Iisalmeen, Savonlinnaan......

Saarelaisen yhtiö suunnittelee kahta tai kolmea bioöljylaitosta Iisalmeen ja Savonlinnaan. Yhtiö on varma, että rikitön bioöljy on rikkipesureita parempi ratkaisu rikkidirektiivin vientiteollisuudelle tuomaan tuskaan.

– Meidän teknologiatoimittajamme on testannut tätä rapakon takana moottorivalmistajien kanssa, ja bioöljy on todettu erittäin hyvin toimivaksi. Kaupallisen tason ajot varustamoiden kanssa tulee tapahtumaan jo tänä vuonna, Saarelainen sanoo.

Laivojen jälkeen kehitystyö jatkuisi tietysti bioöljyn jalostamiseksi kaikki muihinkin moottorikäyttöisiin menopeleihin.

Testejä vielä vähän

MTV3 uutisten haastattelemat alan toimijat ja tutkijat ovat selvästi alan pioneereja varovaisempia. Moni sanoo että jalostuksessa on paljon haasteita. Teknologian testaaminen Suomessa on vielä vähäistä.

Alan teknologia-asiantuntijat, tutkijat, rahoittajat, varustamot ja muut toimijat kokoontuvat lokakuussa Lahteen päivittämään tietojaan. Seminaari on otsikoitu rohkeasti "Suomesta bioöljyn suurvalta". Suomella uskotaan olevan öljyn tuotannon lisäksi erinomaisia mahdollisuuksia alan teknologian suunnittelussa ja valmistuksessa.

Katso Keimo Lehtiniemen juttu Joensuusta (Kymmenen uutiset 6.10.2012)

Sumo video id

Lisää aiheesta:

Kaleva Media aloittaa muutosneuvottelut – vähennystarve enintään 26 työntekijääBjörn Wahlroos: Yritin korjata pääministeri Sanna Marinin väärinkäsityksen – "Hän ei ollut asiasta kiinnostunut"Iloisia talousuutisia tuhansille: Turun telakalle taas tilaus jättilaivasta – sopimus vuoteen 2036Työministeri niputti päivän talousjytkyt: Meriteollisuudesta ehkä töitä Valmet Automotivelta työttömiksi jäävilleValmet Automotive aloittaa suuret muutosneuvottelut, joiden piirissä on toistatuhatta ihmistäTyöllisyys heikkeni roimasti elokuussa – asiantuntija: "Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 15:41
    Muutosneuvottelut

    Kaleva Media aloittaa muutosneuvottelut – vähennystarve enintään 26 työntekijää

  • 08:55
    Politiikka

    Björn Wahlroos: Yritin korjata pääministeri Sanna Marinin väärinkäsityksen – "Hän ei ollut asiasta kiinnostunut"

  • Eilen19:43
    Telakkateollisuus

    Iloisia talousuutisia tuhansille: Turun telakalle taas tilaus jättilaivasta – sopimus vuoteen 2036

  • Eilen18:08
    Valmet Automotive

    Työministeri niputti päivän talousjytkyt: Meriteollisuudesta ehkä töitä Valmet Automotivelta työttömiksi jääville

  • Eilen15:59
    Muutosneuvottelut

    Valmet Automotive aloittaa suuret muutosneuvottelut, joiden piirissä on toistatuhatta ihmistä