Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa on raportoitu 453 uutta koronatartuntaa – tehohoidossa 10 henkilöä

1:25THL:n Mika Salminen kertoo, että Suomessa on neljäs korona-aalto:"Kesä jäi lyhyeksi"Näin THL:n Salminen kertoi eilen Suomessa olevasta neljännestä korona-aallosta
Julkaistu 21.07.2021 11:37(Päivitetty 21.07.2021 11:49)

MTV UUTISET – KATARIINA KÄHKÖNEN – STT

Suomessa on raportoitu tänään 453 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos.

THL:n mukaan Suomessa on koronaviruksen vuoksi sairaalahoidossa 56 ihmistä, joista tehohoidossa on 10. 

Sairaalahoidossa olevien määrä on kasvanut hieman maanantaista. Tuolloin THL kertoi, että sairaalahoidossa oli yhteensä 52 ihmistä, joista tehohoidossa oli 12.

Tartunnat nousussa

Viimeisten kahden viikon aikana on raportoitu 3  900 tartuntaa, mikä on 1  628 enemmän kuin edellisten kahden viikon aikana. Kaikkiaan koronavirustartuntoja on raportoitu Suomessa reilut 101  200.

Tartuntoja kirjattiin eilen 461, joka oli kesän suurin lukema. Vastaavia lukuja oli viimeksi raportoitu huhtikun alkupuolella, jolloin Suomessa elettiin kolmannen korona--aallon keskellä.

 THL:n johtaja Mika Salminen kertoi MTV Uutiset Liven haastattelussa Suomen olevan nyt neljännessä korona-aallossa.

Hän kuitenkin muistutti, että tilanne on erilainen kuin talvella tai viime syksynä rokotusten myötä. 

Salmiisen mukaan valltioneuvoston on tarkoitus päättää mahdollisista rajoituksista jo tällä viikolla. THL pitää rajoitusten kiristämistä mahdollisena ja ei tule vastustamaan sitä. Salminen kertoi uskovansa itse, että joillain alueilla rajoituksia tullaan tiukentamaan lähipäivinä. 

– Jos halutaan tapausmäärät laskuun, eihän oikein muuta vaihtoehtoa ole. 

Katso tästä koko Salmisen haastattelu:

5:42Mika Salminen kovista koronaluvuista:"Jos halutaan tapausmäärät laskuun, ei ole muita vaihtoehtoja kuin kiristää rajoituksia"

Lisää aiheesta:

Suomessa todettu 426 koronatartuntaa ja neljä koronakuolemaa – THL: Rajoitukset ovat purreet eikä niitä ole syytä purkaa liian aikaisinSuomessa on todettu 726 uutta koronavirustartuntaa: Viikon tartuntamäärissä ensimmäistä kertaa laskua yli kuukauteenSuomessa raportoitu 565 uutta koronatartuntaa ja kolme koronakuolemaa – tehohoitopotilaiden määrä kasvaa: "Tilanne on heikentynyt merkittävästi"THL: Suomessa viisi uutta koronaan liittyvää kuolemaa – uusia tartuntoja 249Koronaluvuissa pieni positiivinen pilkahdus: Tartuntojen kasvu kahden viikon aikana on lähes pysähtynytSuomessa yhdeksän uutta koronakuolemaa
KoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella