Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa asuvan Clintonin vanhemmat pelkäävät mielensoittajia – miten Etelä-Afrikan levottomuudet rauhoitetaan?

6:01Etelä-Afrikan presidentti on käskenyt 25 000 sotilasta hillitsemään levottomuuksia – Suurlähettiläs: ”Saattaa johtaa väkivaltaisiinkin yhteenottoihin”Katso video: Clinton Page uskoo ex-presidentti Jacob Zuman kannattajien olevan mellakoiden taustalla – Miten Etelä-Afrikan levottomuudet saataisiin loppumaan?
Julkaistu 20.07.2021 06:02
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Levottomuudet Etelä-Afrikassa ovat vaatineet tähän mennessä yli 200 ihmisen hengen, kerrotaan Suomen Etelä-Afrikan suurlähetystöstä.

Ryöstelyt ja levottomuudet ovat seurausta entisen presidentin Jacob Zuman vangitsemisesta.

Häntä syytetään muun muassa korruptiosta, rahanpesusta ja kiristämisestä.

Lue myös: Etelä-Afrikassa on kuollut levottomuuksissa jo liki sata ihmistä – MTV Live kertasi tapahtumat

Nykyinen presidentti Cyril Ramaphousa on luonnehtinut levottomuuksia pahimmaksi väkivallaksi sitten rotuerottelun 1990-luvun.

Kolme vuotta Suomessa asuneen eteläafrikkalaisen Clinton Pagen mukaan levottomuudet olivat odotettavissa, mutta niiden laajuus yllätti.

– Syitä levottomuuksiin on useita: köyhyys, epätasa-arvoisuus, eivätkä ihmiset kouluttaudu. Iso syy on myös työttömyys, Page sanoo.

– Ihmiset ovat turhautuneita koronavirukseen. Meillä on ollut kaksi sulkutilaa. Ihmiset menettävät työnsä ja rokotus on todella hidasta, eikä hallitus pidä kiinni lupauksistaan. Taustalla on ihmisten turhautuminen.

Mikä ihmisiä sitten niin kovin suututtaa Zuman pidätyksessä?

Page uskoo, että mellakoiden taustalla ovat Zuman uskolliset kannattajat.

Zuman puolue Afrikan kansalliskongressi (ANC) on ollut hallitseva puolue Etelä-Afrikassa vuodesta 1994.

Zuma on myös kotoisin KwaZulu-Natalista, missä mielenosoitukset alkoivat.

– Hän myös kuuluu zuluun, joka on vahva kulttuuri. Heidän kulttuurissaan, kun yksi kaatuu, muut kaatuvat mukana.

Korruption kitkeminen voisi lopettaa mellakat

Page uskoo, että levottomuuksien lopettamiseksi hallituksen olisi muun muassa päästävä eroon korruptiosta, luotava työpaikkoja, rakennettava kouluja ja parannettava maan infrastruktuuria.

– Ilman niitä on köyhyyttä ja epätasa-arvoisuutta. Pitää ehdottomasti päästä eroon korruptiosta ja laittaa rahaa sinne, missä sitä tarvitaan.

Lue myös: Etelä-Afrikan ex-presidentti Jacob Zuma on antautunut viranomaisille 15 kuukauden vankeustuomiota varten

Page kertoo Johannesburgissa asuvien vanhempiensa olevan peloissaan ja huolissaan.

– Tällaisissa tilanteissa ei voi tietää, milloin oma talo joutuu tuhopolton kohteeksi. Mutta tällä hetkellä kaikki on hallinnassa.

Lisää aiheesta:

Etelä-Afrikassa on kuollut levottomuuksissa jo liki sata ihmistä – kertasimme mistä levottomuuksissa on kyseVideo näyttää, kuinka vauva pudotettiin palavasta rakennuksesta mellakoiden keskellä – Etelä-Afrikan väkivaltaisuuksissa kuollut jo 72 ihmistäSuomalainen Joona asuu Myanmarin väkivallan keskiössä – aikoo evakuoitua Bangkokiin: "Tämä tuntuu aivan utopistiselta"Kahden minuutin välein joku kuolee koronaan São Paulossa – suomalainen Jelena kertoo, millaista elämä on hätätilan keskelläMinneapolisissa asuva suomalainen Mari on todistanut jo pitkään Yhdysvalloissa puhjenneen kuohunnan syitä: "Rasismi ja poliisiväkivalta syvällä rakenteissa"Chilestä Suomeen muuttanut Andrea on huolissaan perheensä puolesta – kaduille vyöryneet panssarivaunut ja sotilaat tuovat historian traumat esiin
Etelä-AfrikkaMielenosoitusKorruptioUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Etelä-Afrikka
  • 30.9.20:46
    Afrikka

    Etelä-Afrikan Ranskan-suurlähettiläs löydetty kuolleena Pariisissa

  • 15.8.13:08
    Lento-onnettomuudet

    Ilmailunäytös päättyi katastrofiin – kone syöksykierteessä suoraan mereen

  • 11.8.15:20
    Israel

    Näin kansainvälinen oikeus linjaa Israelin toimista palestiinalaisalueilla – koskee myös Suomea

  • 8.8.21:17
    Yhdysvallat

    Puhveli tappoi sitä metsästämässä olleen miljonäärin Etelä-Afrikassa

  • 23.5.11:55
    Donald Trump

    Trump jäi kiinni kiusallisesta valheesta – nämä kuvatko muka "valkoisten kansanmurhasta"?