Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pornokohun keskelle joutunut Antti Kaikkosen erityisavustaja jättää tehtävänsä

3:54Uutisointi pornosta poliitikon asunnolla ihmetyttääKatso video: Tämä Jirka Hakalan tapauksesta tiedettiin tänään päivällä. Näin MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Jaakko Loikkanen analysoi uutista.
Julkaistu 28.05.2025 13:06(Päivitetty 28.05.2025 13:35)
Toimittajan kuva
Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

STT

Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen erityisavustaja Jirka Hakala väistyy tehtävästään ja siirtyy muihin tehtäviin puolueessa.

Hakalan väistymisestä kertoi ensin Suomenmaa-lehti. 

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho vahvistaa MTV Uutisille Hakalan jättäneen tehtävänsä ja jäävän sairauslomalle. 

Ilta-Sanomat kertoi eilen tietojensa pohjalta, että Hakalan kotona on kuvattu pornoa. Videolla esiintyy IS:n mukaan mies, jonka kasvoja ei näytetä sekä omilla kasvoilla esiintyvä nainen. Noin 15-minuuttisella videolla nainen antaa miehelle suuseksiä. 

Lue myös: Jaakko Loikkanen: Pornokohu Kaikkosen avustajan ympärillä herättää kysymyksiä mediasta – "Ei ole tapahtunut mitään väärää"

Vähäsanainen keskustan puoluesihteeri Siika-aho ei vahvistanut MTV Uutisille, liittyykö Hakalan lähtö Ilta-Sanomien uutiseen. Hakala ei myöskään kertonut, onko keskustellut Hakalan kanssa tapauksesta.

STT:lle Siika-aho kertoi taustalla olleen kokonaisharkinta.

MTV Uutiset tavoitti tänään Kaikkosen, joka ei halunnut kommentoida asiaa.

Pornon kuvaaminen ja sen julkaiseminen ei ole laitonta, mikäli siihen osallistuvat suostuvat siihen vapaaehtoisesti ja ovat antaneet luvan sen levittämiselle.

Lue myös: IS: Antti Kaikkosen erityisavustajan kotona kuvattu pornoa

Jirka HakalaJirka Hakala ehti toimia Antti Kaikkosen erityisavustajana viime syyskuusta lähtien.SUOMEN KESKUSTA

Vastasi muun muassa Kaikkosen mediasuhteista

Keskustan puoluehallitus nimitti Hakalan Kaikkosen erityisavustajaksi viime vuoden syyskuussa. Puheenjohtajan erityisavustajana hän vastasi muun muassa Kaikkosen poliittisesta avustamisesta sekä mediasuhteista, kerrotaan keskustan nimityksen yhteydessä julkaisemassa tiedotteessa.

Ennen tätä hän toimi keskustan puolueen viestintäpäällikkönä.

Lisäksi aiemmin Hakala on avustanut Kaikkosta puolustusministerin erityisavustajana vuosina 2019–2021. 

Hakala on toiminut myös tiede- ja kulttuuriministerin sekä maa- ja metsätalousministerin erityisavustajana sekä muun muassa keskustan Keski-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtajana.

Lisää aiheesta:

Pornokohuun joutunut Antti Kaikkosen erityisavustaja on irtisanoutunutPornokohu Kaikkosen avustajan ympärillä herättää kysymyksiä mediasta – "Ei ole tapahtunut mitään väärää"IS: Antti Kaikkosen erityisavustajan kotona kuvattu pornoaRiikka Pakarinen palaa politiikkaan – nousee valtiovarainministeri Matti Vanhasen EU-erityisavustajaksiTämän miehen viesteihin Kulmuni kaatui – keskustavaikuttajien taustapiru Kari Jääskeläinen kuvaili lehdessä itseään bulldogiksi: "Puren niin kauan kuin tarvitaan"IL:n julkaisemat viestit: "Ministeri haluaa itselleen kunnollisen viestintäkoulutuksen, haluamme sen toteuttajaksi Tekirin"
Suomen KeskustaAntti KaikkonenPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • 25.11.16:52
    Talous

    Oppositio: Orpon hallitukselta nolo epäonnistuminen – "Erittäin vakava varoitus Suomelle"

  • 22.11.12:15
    Orpon hallitus

    Kaikkonen: Jättimäinen asia kaadettiin "ohimennen" – nostaako hallitus kädet pystyyn jo nyt?

  • 21.11.20:38
    Hallitus

    Kiistelty valtionosuusuudistus kaatui – Keskustan Honkonen: Hallitus toimintakyvytön

  • 21.11.11:34
    Antti Kaikkonen

    Keskusta haluaa alentaa keskituloisten verotusta – Kaikkonen: Tavalliset suomalaiset etusijalle

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt