Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen yllä harvinainen auringonroihupurkaus – vastaavaa ei 10 vuoteen: Revontulia voi nähdä tulevana viikonloppuna

Magneettimyrskyn aiheuttamat revontulet näkyyivät komeasti keskiviikkona aamuyöllä Etelä-Suomen pilvettömillä alueilla.
Magneettimyrskyn aiheuttamat revontulet näkyyivät komeasti keskiviikkona aamuyöllä Etelä-Suomen pilvettömillä alueilla.Lehtikuva
Julkaistu 08.09.2017 12:20
Toimittajan kuva
Sari Korpela

sari.korpela@mtv.fi

Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Suomen yllä mitattiin viime yönä harvinainen auringonroihupurkaus. Vastaavaa ei ole tapahtunut viimeiseen kymmeneen vuoteen.

Ilmatieteen laitoksen avaruustutkijan Tiera Laitisen mukaan purkaus olisi ollut nähtävissä jo viime yönä upeina revontulina koko maassa, mutta tällä kertaa paksu pilvipeite esti näkyvyyden. Sen voimakkuus oli peräti 3,5 miljoonaa ampeeria.

– Purkauksen seurauksena olisi ollut nähtävissä komeita revontulia koko Suomessa, mutta valitettavasti paksu pilvipeite esti niiden näkymisen. On mahdollista, että revontulia voi nähdä vielä tulevina viikonlopun yöinä, mutta ei enää niin voimakkaana, kertoo Laitinen.

Parhaat mahdollisuudet revontulien näkemiseen on viikonlopun aikana Lapissa, jossa pilvipeite voi rakoilla. Muualla maassa on sateista ja pilvistä säätä luvassa.

– Todennäköisyys nähdä viikonloppuna revontulia on tavallista korkeampi koko maassa. Sateinen sää kuitenkin haittaa revontulien näkyvyyttä vielä koko viikonlopun ajan. Parhaat mahdollisuudet revontulien näkymiseen on Itä-Lapissa, jossa pilvipeitteen on ennustettu rakoilevan.

Kyseessä on auringon ulomman kaasukehän eli koronan massapurkaus, jonka seurauksena auringosta irtoaa iso kaasupilvi avaruuteen.

– Tämän kokoisia purkauksia tapahtuu useampia vuodessa, mutta erittäin harvat osuvat maahan. Purkaus oli suurin purkaus tämän aurigonpilkkujakson aikana eli viimeiseen kymmeneen vuoteen, lisää Laitinen.

Voi häiritä satelliitteja ja lentoliikennettä

Laitisen mukaan nämä magneettiset virrat voivat aiheuttaa häiriöitä myös tavallisessa sähköverkossa. 

– On mahdollista, että näin iso purkaus häiritsee myös lentoliikennettä, joka tapahtuu maapallon napa-alueilla. Minulla ei ole tiedossani, että onko häiriötä käytännössä ilmennyt. 

Purkaus häiritsee myös sateliittien toimintaa, koska suuret revontulet ovat sähköhiukkassadetta, mikä repii elektrodeja irti atomeista ilmakehästä.

– Tämä kasvattaa sitten ilmakehän sähkönjohtavuutta, mikä muuttaa radiosignaalien kulkunopeutta. Satelliittipaikannus signaalien kulkunopeuteen ja nyt kun siinä välissä on ilmakehänkerros, niin se muuttaa kulkunopeutta ja paikannus heikentyy tämän kerroksen vuoksi, selittää Laitinen.

Lisää aiheesta:

Maahan iskenyt voimakkain aurinkomyrsky yli 20 vuoteen – lentoyhtiöitä kehotettu varotoimiinTuovatko hirmupakkaset taivaalle upeat revontulet? Meteorologi avaa ilmiötäRevontulet loimottivat ympäri Suomen, syynä voimakas geomagneettinen myrsky – katso lukijoiden upeat kuvat!Revontulet leiskuivat viime yönä eteläisintä Suomea myöten – valotanssi taivaalla kesti muutaman minuutinAurinkomyrsky värittää yötaivaan – luvassa maagisia revontuliaAuringossa roihupurkaus – revontulia voi näkyä etelässä asti torstain vastaisena yönä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!