Ilman mitaleita Dohan MM-kisoissa jääneet suomalaiset yleisurheiluhuiput saavat ensi vuoteen tuntuvaa lisätukea, lupaa Suomen Urheiluliiton puheenjohtaja Sami Itani. Hän on valmis jättämään paikkansa, jos EM- tai olympiakisoista ei mitaleita tule.
Itani pitää sunnuntaina päättyneitä MM-kisoja suomalaisurheilijoiden tasoon nähden odotettuina, mutta tyytyväinen hän ei missään nimessä ole.
– Mielestäni Suomen Urheiluliiton puheenjohtaja ei saa olla koskaan tyytyväinen, oli tilanne mikä tahansa, jos meillä on nollat taulussa, Itani toteaa MTV Urheilun haastattelussa.
– En ole pettynyt, mutta ensi vuonna meidän täytyy nostaa tasoa ja tulemme tekemään sen, hän lupaa.
Kesällä 2020 kisataan ensin heinäkuussa Tokion olympialaiset ja perään elokuussa Pariisin Euroopan mestaruuskisat, joista jälkimmäisen kohdalla Itani puhuu jopa useammista mitaleista.
– Tokiosta on ilman muuta mahdollista saada mitaleita, mutta se ei ole todennäköistä näillä näkymillä, mutta Pariisissa me pystymme ja tulemme – eikä pelkästään yksi kaksi mitalia, vaan uskon oikeasti, että voimme saada useamman mitalin, Itani laskee.
Jos tämä tavoite ei täyty, 32-vuotias Itani on valmis tekemään tilaa Urheiluliiton johdossa.
– Mikäli me emme ensi vuonna saa mitaleita, niin aivan ehdottomasti jätän tilaa paremmille johtajille ja tulen jäämään pois, mutta olen hyvin luottavainen, että tähän keskusteluun meidän ei tarvitse ensi vuonna alkaa, Itani uskoo.


