Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen uusi mäkihyppyluotsi julki

Igor Medved toimi aiemmin Slovenian B-maajoukkueen päävalmentajana.
Igor Medved toimi aiemmin Slovenian B-maajoukkueen päävalmentajana.imago/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 04.06.2024 16:26(Päivitetty 04.06.2024 17:15)

MTV URHEILU – STT

Slovenialainen Igor Medved jatkaa Lauri Hakolan työtä Suomen miesten mäkihyppymaajoukkueen päävalmentajana. Hiihtoliitto kertoi solmineensa Slovenian B-maajoukkuetta aiemmin valmentaneen Medvedin kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen.

Hiihtoliitto tarpoo taloudellisissa haasteissa, mutta liiton mukaan mäkihypyn ja yhdistetyn A-maajoukkueiden harjoituskaudet eivät ole vaarassa. Hiihtoliitto kertoi valmistelleensa A-maajoukkueiden harjoituskauden ohjelmat yhdessä Olympiakomitean huippu-urheiluyksikön kanssa, joka on tukenut Hiihtoliittoa tehostamistuilla.

Miesten mäkijoukkue harjoittelee pääasiassa Suomessa, mutta suunnitelmissa on lisäksi neljä ulkomaan harjoitusleiriä.

– Olen hyvin innoissani aloittaessani työt mäkihyppymaajoukkueen päävalmentajana. Olen tietoinen Hiihtoliiton ja maajoukkueen haasteista, mutta uskon, että meillä on niistä huolimatta edellytykset saavuttaa hyviä tuloksia. Päätavoitteenani on parantaa erityisesti hyppäämisen teknistä puolta, Medved sanoi tiedotteessa.

– Ensimmäisenä vuonna tavoitteena on saada mahdollisimman monta urheilijaa 45 parhaan joukkoon maailman rankinglistalla ja toisena vuonna useampi urheilija 25 parhaan joukkoon.

Hiihtoliitto julkisti samalla mäkihypyn ja yhdistetyn tulevan kauden maajoukkuevalinnat. Suomen kärkihyppääjistä Niko Kytösaho ja Julia Kykkänen eivät ole maajoukkueiden nimilistalla mukana. Kytösaho ilmoitti maaliskuussa valmistautuvansa tulevaan kauteen maajoukkueen ulkopuolella.

Kuisma kaipaa vahvempaa hyppykulttuuria

Yhdistetyn miesten A-maajoukkueessa on seitsemän urheilijaa viime kauden tavoin. Naisten A-maajoukkueen muodostavat Minja Korhonen ja Heta Hirvonen.

Miesten A-maajoukkueen päävalmentajana jatkavan Antti Kuisman mukaan maajoukkuevalinnoissa painotettiin kansainvälisiä näyttöjä.

– Päätavoitteenamme on pitää päivittäisen harjoittelun laatu mahdollisimman korkealla, niin valmennuksen kuin yksittäisten urheilijoiden osalta. Meidän on kehitettävä hyppäämistä ja hyppäämisen kulttuuria pala palalta kansainvälisen vaatimustason ollessa erittäin korkea, Kuisma totesi.

Lisää aiheesta:

Suomen mäkimaajoukkue julki – mukana vain kolme mieshyppääjää Yhdistetyn maajoukkueeseen kaksi nuorta suomalaislupausta – joukossa nuorten talviolympialaisten hopeamitalistiSuomen mäkihyppymaajoukkueeseen uusi komento – tuttu valmentaja palaa puikkoihinMäkihyppymaajoukkueet nimetty – Slovenian maajoukkueessa menestynyt valmentaja vahvistamaan joukkuettaSuomen mäkihyppymaajoukkueelle uusi pääsponsori – Mika Kojonkosken rooli julkiLauri Hakola mäkimiesten päävalmentajaksi – A-maajoukkueringissä neljä nuorta hyppääjää
MäkihyppyYhdistettyUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • 14:43
    Hiihtolajit

    Norjan mäkihypyn MM-huijari avasi suunsa

  • 21.10.22:04
    Maastohiihto

    Jari Isometsä Venäjä-päätöksistä: Hämmentävää

  • 21.10.21:22
    Maastohiihto

    Suomalaisjäsen kertoo kokouksesta, jossa hiihdon Venäjä-päätös tehtiin – "Surullisia asioita"

  • 21.10.21:02
    Maastohiihto

    Venäjä raivostui hiihtopommista

  • 21.10.20:28
    Maastohiihto

    Päätös: Venäjä ulkona