Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen NHL-tähdet elivät MM-huumassa – "Ollut mukavaa olla suomalainen"

0:51Suomalaiset NHL-pelaajat onnittelevat nuoria Leijonia
Julkaistu 07.01.2016 22:52

MTV SPORT

Suomalaiset NHL-pelaajat seurasivat Nuorten Leijonien otteita tiiviisti Pohjois-Amerikassa.

MTV Sportin jututtamat Tuomo Ruutu, Aleksander Barkov ja Jussi Jokinen katsoivat kaikki MM-loppuottelua Venäjää vastaan sen minkä omilta pelikiireiltään ehtivät.

– Oli aika upea seurata sitä henkeä ja kaikkea, mitä miehet tai pojat saavat aikaan siellä. Upeita nousuja tappioasemasta pari kertaa ja kotikaukalossa pää kesti. Aika upea voitto, Tuomo Ruutu kommentoi.

– Mahtava juttu Suomen kansalle. Iso juttu kuitenkin Suomelle toi jääkiekko ja varsinkin kun kisat olivat vielä Suomessa. Kerkesin katsomaan ensimmäisen erän. Oli kyllä aikamoista peliä ja siinä itseäkin vähän jännitti, Barkov sanoo.

Barkovilla ja Florida Panthersin seurakaverilla Jussi Jokisella oli itsellään ottelupäivä ja pelaajat olivat juuri päiväunilla, kun mestaruudesta pelattiin Helsingissä.

– Heräsin neljä minuuttia ennen kolmannen erän loppua. Suomi oli juuri ottanut aikalisän ja teki ylivoimalla johtomaalin, Jokinen kertoo.

– Totta kai huikea fiilis jätkien puolesta. Tunnen muutaman jätkän sieltä. Loistava turnaus koko joukkueelta. Onnittelut sinne jätkille. Tässä on ollut pari viikkoa ”Sashan” kanssa mukavaa olla suomalainen kopissa, Jokinen jatkaa.

Lisää aiheesta:

Mikko Koskinen Nuorten Leijonien MM-kullasta: "Vähän oli kuittailua"Nuorten kisoista kieltäytynyt Kristian Vesalainen ei kadu päätöstään – "Hyvä, että saivat sen ilman minuakin"”Toi nyt on yksi peli” – Sebastian Aho toppuutteli Leijonien superketjun odotuksiaJokinen tienasi venäläispelaajalta ison summan – löivät vetoa MM-finaalistaOnko Nuorilla Leijonilla asiaa A-maajoukkueeseen? – "Paljon potentiaalia"Kapanen alastomista juhlijoista: Pitää lähteä jätkien kanssa mukaan
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • 19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • pe08:19
    Jääkiekko

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • to10:28
    Sami Vatanen

    Sami Vatanen kärkkymässä – Leijonissa ovi auki yllätysratkaisuille

  • ke17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • ma13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."