Suomen merimetsokanta on pienentynyt neljällä prosentilla eli tuhannella pesällä edellisvuodesta. Tänä kesänä merimetsojen pesiä löydettiin laskennoissa lähes 26 000. Suomen ympäristökeskuksen mukaan kannan kasvu on hidastunut voimakkaasti eikä merkittävää kasvua ole enää odotettavissa.
Suomen merialueilla on nyt 47 merimetsoyhdyskuntaa.
– Niitä on ympäri rannikkoa. Suurimmissa on 1700-2000 pesää. Semmoisia löytyy Raumalta, Kirkkonummelta, Turusta, Mustasaaresta ja Uudestakaupungista, luettelee tutkija Pekka Rusanen Suomen ympäristökeskuksesta.
Kannan ei odoteta enää kasvavan
Suomen ympäristökeskuksen mukaan pesimäkanta on jo lähellä suurinta kantokykyään eikä suurta kasvua enää odoteta.
– Kanta on tasaantunut nyt jo noin viisi vuotta. Se on vaihdellut 24 000 - 27 000 pesän välillä. Ennustemallimme mukaan pesämäärä jää jatkossakin alle 30 000 pesään, arvioi Rusanen.
Merikotkat saalistavat tehokkaasti merimetsoja
Merikotkat ovat oppineet käyttämään merimetsoja ravinnokseen ja ne voivat jopa hävittää kokonaisia merimetsokolonioita.
– Merikotkien vaikutus kasvaa vuosi vuodelta. Merikotka pystyy hiivuttamaan kolonian pikkuhiljaa. Nauvossa oli aikaisemmin 2000 merimetson pesäyhdyskunta, jonka merikotkat löysivät. Siellä oli enimmillään lähes 30 merikotkaa saalistamassa yhtä aikaa. Viidessä tai kuudessa vuodessa yhdyskunta hiipui eikä merimetsoja ole pesinyt sillä alueella pariin vuoteen. Sama on alkanut tapahtua Uudenkaupungin yhdyskunnassa, kertoo Rusanen.


