Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen ennätyksen Tokiossa uineelta Ida Hulkolta kova ennustus seuraavista olympialaisista – "Taistelen siellä mitaleista"

13:18MTV vastassa: Uimari Ida Hulkko ja skeet-ampuja Eetu Kallioinen palasivat Suomeen TokiostaEetu Kallioinen ja Ida Hulkko palasivat keskiviikkona Tokiosta takaisin Suomeen.
Julkaistu 28.07.2021 18:14
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Roni Kuronen

roni.kuronen@mtv.fi

Uimari Ida Hulkko palasi keskiviikkona Tokiosta takaisin Suomeen. Olympiamatka antoi Hulkolle paljon uskoa tulevaan.

Hulkko ui Tokion olympia-altaassa uuden Suomen ennätyksen 100 metrin rintauinnin alkuerissä. Huima ennätysuinti vei kuitenkin 22-vuotiaan uimarin voimat, eikä Hulkko ollut välierässä enää terävimmillään. Hulkko oli tulostaulukossa lopulta 12:s.

– Siinä oli palautumisongelmia. Ja sitä oli ehkä itse henkisesti valmistautunut uimaan yhden kerran kovaa, koska välieräpaikkakin oli aika kiven alla. Oli mehut aika lailla pois alusta alkaen. Se uinti kuoli sitten pystyyn, Hulkko kertaa välieräuintiaan MTV Uutiset Livessä.

LUE MYÖS: Matti Mattsson teki huomion kovista kilpakumppaneistaan – avaako sauman jopa olympiamitaleille?

Vaikka finaalipaikka jäikin Tokiossa vain haaveeksi, on Hulkko syystäkin tyytyväinen suoritukseensa.

– Sain tasan sen, mitä lähdin hakemaan eli välieräpaikan. Kyllä tämä on ollut oikein onnistunut reissu, Hulkko hymyilee.

Onnistunut olympiadebyytti luo Hulkolle paljon uskoa tulevaan. Katseet on käännetty vahvasti jo kesän 2024 Pariisin olympialaisiin.

– Kyllä se kertoo siitä, että taistelen siellä mitaleista. En aio tyytyä yhtään vähempään. Jos olympiadebyytissä pystyy olemaan välierissä taistelemassa finaalipaikasta, mielestäni pelkästään kehityksen jatkuessa se on ihan mahdollista.

Lisää aiheesta:

Ida Hulkko lomatunnelmissa: Tätä hän oli himoinnut koko viikonOlympiamitalisti Matti Mattsson järisytti arkeaan ennen Pariisia – "Ei voi jatkaa vain samalla tavalla"Uimari Ida Hulkolta napakkaa kuittia Suomen kisa-asuista – "Siinä joutuu vähän kokeilemaan shortsien kanssa"Alkueriin jäänyt Ida Hulkko löysi heti syyt MM-pettymykseensä – "Siinä hukattiin liikaa aikaa"Matti Mattsson teki huomion kovista kilpakumppaneistaan – avaako sauman jopa olympiamitaleille?Sunnuntainen Suomen ennätys vei mehut, Ida Hulkko löysi syyn finaalipaikan karkaamiseen – "Siihen se kaatui"
Tokio 2020UintiOlympialaisetMTV Uutiset LiveUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tokio 2020
  • 22.02.202421:31
    Olympialaiset

    Tokion olympialaisten dopingvehkeilystä napsahti vankilatuomio

  • 09.05.202309:15
    Yleisurheilu

    Dopingkäry kesken olympialaisten – nyt tähtiurheilijan apuria uhkaa 10 vuoden vankilakeikka

  • 22.02.202318:54
    Urheilu

    Tokion olympiamitalisti sai 8 vuoden dopingpannan – ei menetä mitaliaan

  • 21.06.202217:30
    Olympialaiset

    Olympiakomitean työntekijä esitti asiantuntijalle rivon pyynnön – kukaan ei puuttunut Tokion olympialaisten epäasialliseen kohteluun

  • 10.02.202208:34
    Olympialaiset

    Olympialaisissa uusi dopingtapaus: konkariurheilija kärähtänyt anabolisista steroideista