Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomelle ilahduttava lentopallon muutosuutinen: "Antaa meille hyviä mahdollisuuksia taistella olympiapaikasta"

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 16.10.2018 20:33
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Lentopallon karsintajärjestelmää Tokion vuoden 2020 olympialaisiin on muutettu. Tämä tuo Suomen miehille maajoukkueen päävalmentajan Tuomas Sammelvuon mukaan uusia mahdollisuuksia.

Pääkuvan videolla Tuomas Sammelvuon kommentit syksyn MM-kisojen jälkeen.

– Muutos on tosi hyvä ja positiivinen. Se antaa meille hyviä mahdollisuuksia taistella olympiapaikasta ja useammat maat saavat nyt mahdollisuuden osallistua karsintaturnauksiin, Sammelvuo sanoo Lentopalloliiton tiedotteessa.

Tokion olympialaisten lentopalloturnaukseen pääsee 12 maata, joista yksi on isäntämaa Japani. Muut 11 maata pääsevät kisoihin karsintojen kautta. 

Olympiakarsinta on nyt kaksivaiheinen. Kansainvälinen lentopalloliitto FIVB ja Kansainvälinen olympiakomitea ovat päättäneet, että elokuussa 2019 pelataan samanaikaisesti peräti kuusi neljän joukkueen karsintaturnausta, joiden voittajat selviytyvät olympialaisiin. Maat sijoitetaan kuuteen karsintalohkoon rankinginsa perusteella ilman arvontoja.

Turnauksiin pääsee 24 maata FIVB:n 1.1.2019 virallisen rankingin mukaan. Rankingin 12. sijalla tällä hetkellä oleva Japani pääsee olympialaisiin isäntänä, joten viimeisenä mukaan pääsee rankingin 25. maa. Suomi on tällä hetkellä rankingin 18:s, mutta tämän syksyn MM-kisat eivät ole vielä rankingissa mukana. Suomi sijoittui MM-kisoissa 16:nneksi. 

Karsintojen toinen vaihe on maanosakohtainen. Jokaisen viiden maanosan karsintojen voittaja saa olympiapaikan.

Euroopan karsinnat pelataan samalla tavalla kuin vuoden 2016 olympialaisiin karsittaessa. Vuoden 2020 tammikuussa pelataan kahdeksan joukkueen turnaus, johon pääsevät ne kahdeksan Euroopan rankingin parasta maata, jotka eivät ole vielä selviytyneet Tokioon.

Suomi on tällä hetkellä Euroopan rankingissa 10:ntenä, mutta tässäkään rankingissa MM-kisat eivät ole vielä mukana.

– Ensi vuodesta tulee tosi mielenkiintoinen. Ensin on maajoukkueella tietysti tähtäimessä tammikuun EM-karsintaottelu Tanskaa vastaan ja sen voittaminen sekä pääsy toivottavasti syksyn EM-kisoihin. Alkukesästä on Kultainen Euroopan liiga ja elokuussa sitten olympiakarsinnat. Kesän suunnitelmat menevät tietysti nyt uusiksi, Sammelvuo kuvailee.

1.03802737

Muutos

Rio de Janeirossa vuonna 2016 kilpailtuihin olympialaisiin lentopallon karsintajärjestelmä oli erilainen. Tuolloin isäntämaa Brasilian seuraksi 12 maan joukkoon pystyi etenemään kolmea reittiä pitkin.

Ensimmäinen väylä oli Japanissa syyskuussa 2015 pelattu maailmancup, jonka kaksi parasta maata pääsivät olympialaisiin. 

Toinen tie oli voittaa oman maanosan mestaruus tai olympiakarsintaturnaus. Euroopassa pelattiin tammikuussa 2016 kahdeksan maan olympiakarsintaturnaus, jonka voittaja selvisi Rioon.

Kolmas reitti kulki maailmankarsintaturnauksien kautta. Niitä järjestettiin kaksi. 

Aasian olympiakarsintaturnaukseen osallistui Aasiasta neljä maata, Euroopasta kaksi, Pohjois- ja Väli-Amerikasta yksi ja Etelä-Amerikasta yksi. Olympialaisiin pääsivät turnauksen kolme parasta maata ja paras aasialainen joukkue.

Toisessa maailmankarsintaturnauksessa oli yksi maa Pohjois- ja Väli-Amerikasta, yksi Etelä-Amerikasta ja kaksi Afrikasta. Turnauksen voittaja lunasti olympialaisten viimeisen paikan.

Suomen lentopallomaajoukkue ei ole koskaan ollut mukana olympialaisissa. Palloilujoukkueen saaminen Tokioon on kirjattu Suomen Olympiakomitean viralliseen tavoitteeseen.

Lähde: Suomen lentopalloliitto

Lisää aiheesta:

Tampereen arvokisakattaukseen uusi lisäys – "Yksi hienoimmista asioista"MM-kisoissa yhä valtava panos – näin Susijengi etenee olympiakarsintoihinUnohtakaa MM-karsintojen lohkovoitto – tässä on Susijengin todellinen panos Saksa-otteluunSuomen lentopallomiehille saattaa avautua paikka Pariisin olympiakarsintoihinLentopallonaisilla kova avaus EM-kisoissa: "Nämä ovat isoja mahdollisuuksia oppia" Sammelvuo nosti kolme kovaa esiin MM-lohkosta – "Jatkopaikka ilman muuta tavoitteena"
LentopalloUrheilu
Suomen miesten lentopallomaajoukkueen mahdollisuudet selviytyä olympialaisiin paranevat.Jaakko Stenroos/All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Lentopallo
  • 28.9.15:43
    MM-lentopallo

    Italia jälleen maailmanmestari – takoi päätöserään karut lukemat

  • 21.9.16:31
    MM-lentopallo

    Voi Veljekset! Suomelle tyly kylvetys MM-näyttämöllä – MTV seurasi

  • 21.9.12:15
    MM-lentopallo

    Hurja testi: Suomen mahdollinen vastus MM-puolivälieriin selvillä

  • 21.9.07:37
    MM-lentopallo

    Suomella kaikkien aikojen tilaisuus MM-kisoissa – "Käytetään se parhaalla mahdollisella tavalla"

  • 19.9.08:34
    MM-lentopallo

    Lentopallomiehille lisää hienoja uutisia – Petteri Tyynismaa komeilee MM-kisojen ykkösenä