Suomalaisviranomaiset ovat saaneet tänään yhteyden zimbabwelaisiin viranomaisiin neljän suomalaisen kuolemaan johtaneesta lento-onnettomuudesta.
Neljä suomalaista kuoli, kun heitä kuljettanut pienkone putosi maahan perjantaina Zimbabwessa. Myös koneen lentäjä sai surmansa.
Kuolleiden joukossa oli suomalaisia yritysjohtajia.
Onnettomuustutkintakeskuksen Otkesin johtaja Veli-Pekka Nurmi kertoo MTV Uutisille, että Zimbabwen onnettomuuden tutkijat ottivat Suomeen tänään yhteyttä.
Onnettomuustutkintakeskus yritti jo viikonloppuna tavoitella paikallisia tutkijoita tuloksetta. Otkes yritti yhteyden muodostamista jopa Euroopan lentoturvallisuusviraston kautta.
"Emme ole saaneet vielä lisävalaistusta"
Nurmen mukaan yhteydenotto tapahtui sähköisesti, mutta viestin sisällöstä hän ei halua kertoa.
– Meitä kiinnostavat ne yksilöintitiedot, mitä siellä on tapahtunut. Niihin emme ole saaneet vielä lisävalaistusta.
Myös STT:n sunnuntaina tavoittama Zimbabwen kansallisen poliisin tiedottaja kertoi, että sen hetken tiedon mukaan tapauksessa ei epäillä rikosta.
