Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisyritykseltä mullistava menetelmä sydänkohtausten ehkäisyyn – "Meistä kasvaa uusi bio-Nokia"

2:02Suomalaisyritys yrittää maailmanvalloitusta sydäntestillä
Julkaistu 21.04.2017 19:59
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

jmunukka

Suomalainen lääketieteen diagnostiikkayritys Zora Biosciences on kehittänyt testin, jolla pystytään arvioimaan nykyistä huomattavasti tarkemmin ihmisen riskiä saada sydänkohtaus.

Nykyiset testit perustuvat kolesterolin mittaamiseen, mutta Zora Biosciences on kehittänyt täysin oman menetelmänsä sydänkohtauksen riskin arvioimiseen.

– Siinä mitataan neljää erityistä molekyyliä, jotka antavat paljon paremman ennusteen ja arvion henkilön riskistä saada sydänkohtaus tai kuolla sydäntapahtumaan. Meidän testimme on tällä hetkellä ainutlaatuinen. Ei ole toista testiä, joka kaivaisi tämän tason tietoa esiin, Zoran toimitusjohtaja Reini Hurme kehuu.

Hehkutus ei lopu tähän. Sydän- ja verisuonitaudit ovat ihmiskunnassa yleisin kuolinsyy, joten globaali markkina on valtava. Sinne yhtiö myös tähyää.

– Kyllä me varmaan olemme sillä tiellä, että meistä kasvaa uusi bio-Nokia diagnostiikan alalla. Se on paljon sanottu, mutta meillä on hyviä tuotteita. Meillä on myös putkessa munasarjasyöpään diagnostiikka, josta olemme saaneet hyviä tuloksia.

Bio2
Zora Biosciences -yrityksen perustaja ja toimitusjohtaja Reini Hurme haluaa valloittaa globaalit markkinat.

Testi tehdään normaalilla verikokeella ja sen voi tehdä kuka tahansa terveydestään kiinnostunut.

Innostuksen keskellä kannattaa muistaa se, että Zoran toimiala on tuulinen ja globaaliin läpimurtoon vaaditaan paljon riskirahaa. Testi on toistaiseksi hieman kalliimpi kuin perinteiset menetelmät ja tulos saadaan hitaammin.  

– Me emme tiedä vielä riittävästi, jotta tämän voisi ottaa suoraan kliiniseen käyttöön ja käyttää kaikilla potilailla. Testissä on potentiaalia. Se voi olla testi, jota tullaan tulevaisuudessa käyttämään hyvinkin laajasti, kardiologian erikoislääkäri Juha Sinisalo arvioi.

– Ajatus on suomalaista alkuperää, se on hienoa. Toivon, että tästä tulee iso juttu.

Pääkuvan videolta voit katsoa lisää Zoran menetelmästä ja maailmanvalloitussuunnitelmasta. 

Lisää aiheesta:

Suomalaiskeksintö kertoo hetkessä, sairastatko vakavaa ahtaumaa – terveysteknologian vienti kovassa kasvussaTämä nielaistava älyanturi keskustelee tekoälyn kanssa: "Huippu-urheilijat käyttävät niitä ja pian sinäkin"Geeniperimän selvittämisessä vielä paljon eettisiä ongelmia – "Tiedon kanssa pitää osata elää lopun elämäänsä"Terveysteknologian vienti kasvaa – suuntana etenkin YhdysvallatSuomalaistesti ennustaa sydänkuoleman riskin3D-mallinnos mahdollisti Suomen ensimmäisen kasvojensiirron – potkua myös liiketoimintaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:33
    Turvallisuus

    Suora lähetys kello 8.30: Stubb avaa maanpuolustuskurssin

  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa