Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisvalmentajan joukkue ahdingossa – katsomosta erikoinen pyyntö

Gordon Herbertin valmentama Bayern München on pakkovoiton edessä.
Gordon Herbertin valmentama Bayern München on pakkovoiton edessä.Credit: GONZALEZ OSCAR / Alamy Stock Photo
Julkaistu 22.06.2025 09:28

MTV URHEILU – STT

Kanadalais-suomalaisen maailmanmestarivalmentajan Gordon Herbertin luotsaama Bayern München hävisi Saksan koripalloliigan kolmannessa loppuottelussa lauantai-iltana Ulmille 79–81 ja putosi 1–2-tappioasemaan loppuottelusarjassa.

Ulm voi ratkaista mestaruuden voittamalla neljännen finaalin kotikentällään tiistaina. Ulm on tällä kaudella hävinnyt Saksan liigassa vain yhden ottelun Heidelbergia vastaan.

– Tämä on tietenkin nyt myös psykologinen juttu. Meidän täytyy matkustaa sinne ja uskoa asiaamme. Olemme voittaneet isoja pelejä vieraissa, ja muutamme joitakin asioita. 

– Mutta he ovat selvästi hyvä kotijoukkue, joten siitä tulee suuri haaste, Herbert sanoi Bayernin verkkosivuilla.

Vajaat kolme ja puoli minuuttia ennen loppua Nick Weiler-Babb vei kolmosella Bayernin 77–71-johtoon. Sen jälkeen müncheniläiset hävisivät loppuminuutit kotikentällään 2–10. 

Ulmin Justinian Jessup tasoitti kolmosella tilanteeksi 77–77 ja vei 19 sekuntia ennen loppua seuraavalla kolmosellaan Ulmin 80–79-johtoon. Hän myös upotti ottelun viimeisen pisteen vapaaheittoviivalta.

Weiler-Babbin viime hetken kolmosyritys jäi korirautaan.

– Riisukaa Bayernilta nahkahousut, Ulmin fanit lauloivat pelin päätyttyä Süddeutsche Zeitungin mukaan.

Jessup oli Ulmin paras korintekijä 22 pisteellä ja kolmostarkkuudella 5/9. Bayernin korkeimman pistesaldon keräsi vaihdosta aloittanut maajoukkuemies Niels Giffey, joka heitti alle 20 minuutissa 16 pistettä.

Lisää aiheesta:

Karmea moka: tämä valmentajan virhe maksoi Lauri Markkasen Utahille voitonSaksa heikensi rajusti Susijengin MM-jatkomahdollisuuksiaCleveland-luotsi pillastui suojateistaan – antoi selkeän käskyn Lauri MarkkaselleLoukkaantumisen takia maajoukkueesta sivuun jäänyt Petteri Koponen palasi parketillePetteri Koposen Bayern München voitti Saksan koripallomestaruudenMarkkasen Bullsin voitossa käsittämättömiä hetkiä: summeri soi väärään aikaan, avainpelaaja oli jo dopingtestissä kun peli oikeasti ratkesi
KoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Koripallo
  • Eilen13:08
    Susijengi

    Susijengin nimilista ilmestyi – Jacob Grandison ulkona MM-karsinnoista

  • Eilen07:34
    NBA

    Syyte: Ex-NBA-pelaaja pahoinpiteli 15-vuotiaan siskonsa törkeästi – yksityiskohdat järkyttävät

  • ke22:14
    Susijengi

    Euroopan suurseura teki tarjouksen Suomen maajoukkuetähdestä

  • ke08:31
    NBA

    Lauri Markkasen ryhmä romahti – LeBron James vauhditti alamäkeä

  • ke06:34
    NBA

    Tappioputkelle jatkoa – Tuomas Iisalolla kuumat paikat NBA:ssa