Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisten suosikkiruoka paistuu pannulla ja muhii uunissa

Paistettu kala on suomalaisten suosikkiruoka, selviää tuoreesta kyselystä.
Paistettu kala on suomalaisten suosikkiruoka, selviää tuoreesta kyselystä.
Julkaistu 17.01.2012 11:36(Päivitetty 17.01.2012 11:41)

Suomalaisten suosikkiruoka paistettu kala tirisee pannulla ja uunissa entistä useammin. Sesongin kalat hauki ja made maistuvat alkutalvesta myös höyryävinä keittoina. Nopeasti kypsyvät kalaruoat sopivat sekä gourmet-kokkien että keveää vatsantäytettä suosivien menuhun.

Kalan kasvava suosio näkyy niin kotikeittiöissä kuin ravintolamaailmassa.

– Käytämme rohkeasti eri kalalajeja kuten haukea, särkeä, lahnaa ja norssia, ja saamme siitä myös erittäin positiivista palautetta. Kalan kysyntä on viime vuosina lisääntynyt, vahvistaa keittiöpäällikkö Ari Ruoho ravintola Nokasta.

Unohda tonnikala - syö lähikalaa

Huippukokin mukaan kala on päässyt hyvin mukaan lähiruokaan. Parhaimmillaan ravintola Nokassa on 15 eri kalalajia tarjottavana: silakkaa, kilohailia, siikaa, särkeä, haukea, lahnaa, madetta.

– Suosimme myös vähemmän tunnettuja ja arvostettuja kaloja, sillä haluamme herättää ihmiset huomaamaan, miten erinomaisia raaka-aineita ne ovat.

Myös vieraammat vedet ja kalalajit ovat tulleet tutuiksi kolmisen vuotta ympäri maailmaa matkanneelle Ruoholle. Eksoottisten kalojen sijaan Ruoho kannustaa kokeilemaan kaloja, jotka syyttä suotta on unohdettu.

– Miksi tuoda tonnikalaa tai muita uhanalaisia kalalajeja toiselta puolelta maapalloa, kun meillä on itsellämme näin upeita raaka-aineita? Ruoho ihmettelee.

– Haluan tehdä ruokaa lähiseudun raaka-aineista. Läheltä pyydetyillä kaloilla ja omilla raaka-aineilla tuodaan omaa ruokakulttuuria esiin. Silloin kala on myös tuoretta. Turha maksaa vanhasta kalasta mitään, Ruoho sanoo.

Kalaa sesongin mukaan

Hauki on hyvä sesonkikala talvella

Parhaalta kala maistuu, kun sen valitsee sesongin mukaan. Vuodenvaihteen jälkeen sesongin kaloja ovat erityisesti hauki ja made.

– Tarjoamme mahdollisimman paljon villejä kaloja sen sesongin mukaan, mitä elämme, Ruoho painottaa.

Erityisesti hauesta ja särjestä on tullut hyvin suosittuja.

– Trendejä tulee ja menee, mutta kalat ovat olleet täällä aina. Haukea kuitenkin tilataan enemmän kuin 15 vuoteen. Tämä voi olla myös pysyvä suuntaus, Ruoho toteaa.

Ruohon mielestä särki, lahna ja hauki ovat jokainen niin maukkaita kaloja, että niistä voisi myös helposti jalostaa kokonaisen tuoteperheen.

Lähde: Deski/Pro Kala ry

Lue myös: Huippukokin vinkit kalan paistamiseen

(MTV3)

Lisää aiheesta:

"Tuntuu, että mikään ei riitä" – miten oppia kohtelemaan itseään paremmin?Joutsenperheen lentoharjoitukset ja Noah-vauvan mieletön tukka – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa Yleinen makeutusaine saattaa lisätä aivohalvausriskiäPoliisi jakoi hyytävän kuvan hirvikolaripaikalta: "Suosittelen vahvasti..."Uimakoulut täyttyivät hetkessä: Vanhempi, älä tee tätä virhettä, jos opetat itse lastasi uimaan
Lifestyle
Hauki on hyvä sesonkikala talvella

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen20:11
    Uupumus

    "Tuntuu, että mikään ei riitä" – miten oppia kohtelemaan itseään paremmin?

  • Eilen18:55
    Hyvän mielen jutut

    Joutsenperheen lentoharjoitukset ja Noah-vauvan mieletön tukka – katso, mitä hyvää meillä ja maailmalla on tapahtunut!

  • Eilen17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa

  • Eilen17:01
    Terveys ja hyvinvointi

    Yleinen makeutusaine saattaa lisätä aivohalvausriskiä

  • Eilen15:25
    Hirvikolarit

    Poliisi jakoi hyytävän kuvan hirvikolaripaikalta: "Suosittelen vahvasti..."