Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisten kiinnostus vapaaehtoisiin vakuutuksiin hiipunut

Kotivakuutuksen, vapaa-ajan tapaturmavakuutuksen, henkivakuutuksen ja vapaaehtoisen autovakuutuksen suosiot ovat laskeneet useita prosenttiyksiköitä edellisestä tutkimuksesta.
Kotivakuutuksen, vapaa-ajan tapaturmavakuutuksen, henkivakuutuksen ja vapaaehtoisen autovakuutuksen suosiot ovat laskeneet useita prosenttiyksiköitä edellisestä tutkimuksesta.All Over Press
Julkaistu 22.09.2025 00:01

MTV UUTISET – STT

Eniten suosiotaan laski vapaa-ajan tapaturmavakuutus, mutta kotivakuutus on yhä lähes jokaisella.

Yhä harvempi suomalainen hankkii vapaaehtoisia vakuutuksia, selviää Finanssialan tuoreesta vakuutustutkimuksesta.

Vakuutuksista kotivakuutuksen, vapaa-ajan tapaturmavakuutuksen, henkivakuutuksen ja vapaaehtoisen autovakuutuksen eli kaskon suosiot ovat kaikki laskeneet useita prosenttiyksiköitä edellisestä, vuoden 2022 tutkimuksesta.

Tutkimus toteutettiin Norstat Finlandin online-tutkimuspaneelissa keväällä, ja siihen vastasi noin tuhat suomalaista.

Vain vapaaehtoisista sairasvakuutuksista on saatavilla tarkkoja myyntilukuja vahinkovakuutusyhtiöiltä. Vapaaehtoisen sairauskuluvakuutuksen suosio on pysynyt ennallaan.

Kotivakuutus on yhä suomalaisten suosikki

Suomalaisten suosikki on kotivakuutus, jonka vielä vuonna 2014 kertoi ottaneensa jopa 95 prosenttia vastaajista. Vuonna 2022 näin vastasi vielä 88 prosenttia. Nyt sen kertoi ottaneensa enää 84 prosenttia vastaajista.

Vuodesta 2022 eniten suosiotaan oli laskenut vapaa-ajan tapaturmavakuutus, jopa kahdeksan prosenttiyksikköä. Se löytyi enää 37 prosentilla vastaajista. Jonkin verran suosiotaan oli kasvattanut vakavaan sairauteen liittyvä vakuutus, mutta sellainen löytyy yhä vain noin joka kymmenenneltä.

Tutkimuksessa selvitettiin myös suomalaisten riskitietoisuutta eli sitä, miten suurina uhkina oman tai perheen hyvinvoinnille erilaiset riskit koettiin. Riskitietoisuudessa ei ollut tapahtunut suuria muutoksia.

Suurin pelko vastaajien keskuudessa oli pitkäaikainen sairaus, jonka koki uhaksi 40 prosenttia vastaajista. Vastaajista 75 prosenttia piti kuitenkin nykyistä vakuutusturvaansa riittävänä.

Hiukan harvemmin korvauksia ja hylkäyksiä

Tämän vuoden tutkimuksessa hiukan harvempi kertoi joutuneensa hyödyntämään vakuutuksiaan kuin vuonna 2022. Vastaajista alle kolmannes oli hakenut viime vuoden aikana korvausta vakuutusyhtiöiltä.

Eniten vahinkoja oli tapahtunut lapsiperheille, joista jopa 44 prosenttia oli hakenut korvausta vakuutusyhtiöltä. Useimmiten korvausta oli haettu kotivakuutuksesta ja autovakuutuksesta.

Suurin osa vastaajista sai mielestään hyvää palvelua vahinkotilanteessa. Korvaushakemuksista hylättiin vain 5 prosenttia, mikä on vähemmän kuin vuosina 2020 ja 2022.

Lisää aiheesta:

Suomalaiset pettyvät tasaisin väliajoin vakuutuksiinsa: "Moni kallis polkupyörä on jäänyt korvaamatta"Korona lisäsi henkivakuutusten kauppaa – osassa yhtiöitä jopa kolmanneksen nousu viime vuoteen verrattunaVakuutus, josta sinäkin saatat maksaa liikaa – hinnat putosivat jo kaksi vuotta sittenJo puolella Suomen lapsiperheistä on yksityinen sairauskuluvakuutus – lapsi vakuutetaan usein jo ennen syntymääVain harva suomalainen pärjäisi ilman autoa – otetut vakuutukset kertovat kuitenkin ihan muutaTutkimus: Miehet pääroolissa autovakuutusten hankinnassa
VakuutuksetAuton vakuutuksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vakuutukset
  • 5.8.06:32
    Koti

    Nämä vahingot keittiössä ovat tuttuja vakuutusyhtiölle – "Melkein kategorinen virhe keittiösuunnittelussa"

  • 17.7.20:10
    Tapaturmat

    Näitä vahinkoja sattuu 90 prosenttia enemmän heinä- kuin marraskuussa – syy vaatteissa

  • 14.7.09:07
    Matkailu

    Et kai usko tähän lomamyyttiin? Kymppitonnien lasku voi seurata

  • 4.6.14:15
    Mökkeily

    Yksi laiminlyönti mökillä on paha paloriski – miten käy vakuutuksen?

  • 16.5.15:15
    Koirat

    Kyy puri yhä useampaa lemmikkiä alkuvuodesta – näin minimoit seuraukset