Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaismies käyttää huumesieniä työpäivän aikana – kertoo avoimesti mikroannostelusta: "Koen olevani tehokkaampi ja luovempi"

1:36Ina Mikkola haastattelee mikroannostelua harrastavaa miestä.Ina Mikkolan haastatteleman miehen mukaan  psilosybiinisienet parantavat hänen työtehoaan.
Julkaistu 14.10.2019 07:41
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Suomalaismiehen mukaan psilosybiinisienet parantavat hänen työtehoaan.

Ina <3 Suomi -ohjelmassa toimittaja Ina Mikkola etsii uusia näkökulmia huumekeskusteluun. Hän tapaa suomalaismiehen, joka kertoo harrastavansa mikroannostelua.

Mikroannostelussa otetaan psilosybiinisieniä tai muita hallusinogeenejä pieniä annoksia. Mies kertoo ottavansa joka kolmas päivä annoksen, joka on kooltaan noin viidestoistaosa päihtymistarkoituksessa käytetystä annoksesta. Hän ottaa annoksia korkeintaan kahden viikon ajan kerrallaan.

Miehen mukaan mikroannostelu auttaa häntä suoriutumaan työpäivistään paremmin, ja tekee hänestä empaattisemman muita ihmisiä kohtaan. Mikroannoksesta ei tule samanlaisia vaikutuksia kuin normaalista annoksesta.

– Koen olevani tehokkaampi ja luovempi, pääsen helpommin flow-tilaan ja ratkaisujen löytäminen on helpompaa.

Miehen mukaan psykedeelit auttavat häntä ymmärtämään myös itseään paremmin.

– Ei nähdä sitä silleen, että paetaan todellisuutta, vaan yhtenä keinona itsensä kehittämiseen.

LUE MYÖS: Ina Mikkola astelee armeijaan – joutuu heti dramaattiseen tilanteeseen: "Yhtä jengiläistäni ammuttiin päähän"

Päihdelinkki-sivuston mukaan psilosybiinisienten vaikutukset voivat olla vaikeasti ennustettavia. Sienten käytön fyysiset vaikutukset alkavat 20 minuutin kuluttua ja kestävät noin kuusi tuntia. Sivuvaikutuksia voivat olla muun muassa pupillien laajentuminen, sydämentykytys, huimaus, pahoinvointi ja oksentelu, lihasheikkous, tokkuraisuus ja koordinaatiokyvyn heikkeneminen.

Psilosybiinisienten psyykkisiin vaikutuksiin kuuluvat kuulo- ja näköharhat, todellisuudentajun hämärtyminen ja pelkotilat. Suuren määrän käyttäminen voi aiheuttaa paniikkikohtauksia ja psykooseja. Vaikutusten voimakkuuteen ja kestoon vaikuttavat annostuksen lisäksi yksilölliset ominaisuudet sekä sosiaalinen tilanne ja ympäristö.

Sivustolla kerrotaan, että psilosybiinisienten aiheuttamaa psyykkistä riippuvuutta pidetään melko lievänä, eikä fyysistä riippuvuutta ole kuvattu. Jos ainetta käyttää toistuvasti lyhyen ajan sisällä, toleranssi kasvaa. Sienien poimimiseen liittyy riskejä, sillä ne muistuttavat useita myrkyllisiä sienilajeja.

Lähde: Päihdelinkki

Ina <3 Suomi Subilla maanantaisin klo 20.

Lisää aiheesta:

Vahvistuvan kokaiinin seurauksena jopa äkkikuolema – päihdelääkäri huolissaan: "On tuurista kiinni, mitä saa"Australia salli "taikasienien" ja ekstaasin käytön mielenterveysongelmien hoidossa46-vuotias nainen veti 550-kertaisen annoksen LSD:tä nenäänsä – näin käviSuomalaismies käyttää amfetamiinia ja ekstaasia juhliessaan – kertoo avoimesti kokemuksistaanItsemurhapäänsärkyä sairastava suomalaismies lääkitsee itseään huumesienillä – kertoo kokemuksistaan televisiossaLSD:tä napsitaan miniannoksina työpaikoilla – mikroannostelu ihmetyttää myös tutkijoita
HuumeetIna <3 SuomiIna MikkolaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Huumeet
  • Eilen06:54
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat iski taas Karibianmerellä: "Kolme miestä kuollut"

  • 31.10.10:11
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi

  • 29.10.21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä

  • 29.10.09:41
    Kuolema

    Huumekuolemien määrä väheni viime vuonna

  • 28.10.16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta