Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisjoukon tukikohdan laajennusurakassa Irakissa epäiltiin rikoksia – ei syytteitä

Kimmo Brandt/Compic-Photos Oy/All Over Press
Julkaistu 12.08.2019 11:49

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä ei nosta syytteitä jutussa, jossa kolmea ihmistä epäiltiin rikoksista liittyen Puolustusvoimien hankintoihin Irakin Erbilissä. Epäilyissä oli kyse suomalaisen kriisinhallintajoukon tukikohdan laajennusurakasta vuonna 2016.

Epäiltyinä oli kaksi Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen työntekijää sekä suomalaisen osaston kuljetusupseeri.

Kyse oli muun muassa siitä, oliko urakan hankinnoissa noudatettu lainsäädäntöä ja määräyksiä sekä oliko hankintoja yritetty ohjata irakilaisyritykselle ja oliko siltä otettu vastaan lahjuksia.

Syyttäjä katsoo, että logistiikkalaitoksen työntekijät eivät syyllistyneet virkarikoksiin ainakaan niin, etteikö teko olisi ollut kokonaisuutena vähäinen. Kuljetusupseeri puolestaan ei syyllistynyt palvelusrikokseen eikä lahjusrikkomukseen.

Syyttäjä: Kuljetusupseeri ei ottanut lahjaa

Puolustusvoimien suomalainen osasto Irakissa oli sijoitettuna Erbiliin vuodesta 2015 lähtien. Rikosepäilyt koskivat Camp Lion -tukikohdan laajentamisurakan hankintoja. Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen kaupallinen osasto teki hankintoja koskevat päätökset kesällä 2016.

Epäiltynä ollut kuljetusupseeri toimi asiassa yhteyshenkilönä. Syyttäjän mukaan hän ei rikkonut tai laiminlyönyt ohjesääntöä tai muita velvoitteitaan. Hän ei myöskään ottanut vastaan lahjaa tai muuta etua siten, että se olisi olisi ollut omiaan heikentämään luottamusta viranomaisten tasapuolisuuteen.

Logistiikkalaitoksen työntekijöitä epäiltiin poliisitutkinnassa tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta. He toimivat urakan hankinnassa teknisenä ja kaupallisena asianhoitajana.


Tapausta tutki keskusrikospoliisi (KRP). Poliisi kuulusteli epäiltyjen lisäksi asianomistajan edustajaa, yhdeksää todistajaa sekä kolmea muuta ihmistä. KRP tiedotti lyhyesti tutkinnan valmistumisesta viime vuoden toukokuussa. 

Lisää aiheesta:

Valtion koulukotien epäillyt virkarikokset syyteharkintaanPuhemies Halla-ahon avustajalle syyte – "Olin untuvikko"Poliisi epäilee Helsingin kaupungin ja rakennusyhtiön työntekijöitä lahjusrikoksistaSyyttäjä: Merivoimien entinen esikuntapäällikkö vahvisti esteellisenä oman poikansa palkankorotuksenSyyttäjä: Turun ammattikorkeakoulun työntekijä teki vuosien ajan haamukatsastuksia autoihin – ei edes nähnyt kaikkia autojaKrp epäilee kolmea ihmistä – puolustusvoimien hankinnoissa epäselvyyksiä Irakissa
KotimaaPuolustusvoimatIrakUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:27
    Eurojackpot

    Eurojackpotista Suomeen yli 190 000 euron potti

  • Eilen20:21
    Pyhäjärvi

    Pyhäjärvellä suuri tulipalo – paikalla 11 pelastusyksikköä

  • Eilen19:28
    Kela

    Lasse Lehtonen kutsuttu Kelan valtuutettujen eteen

  • Eilen18:53
    Itämeri

    Poikkeuksellisen lämmin Itämeri voi aiheuttaa lumikaaoksen

  • Eilen18:24
    Viiden jälkeen

    Jättiyllätys suorassa lähetyksessä: Juha Föhr, 67, palasi sääkarttojen eteen