Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset huolissaan tulipaloista – ja syystä!

Shutterstock
Julkaistu 29.09.2014 17:49

MTV LIFESTYLE

Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaiset ovat huolissaan tulipaloista. Asiantuntijoiden mukaan syystäkin.

Lämmöneristeratkaisujen valmistaja Parocin IRO Researchilla teettämän tutkimuksen mukaan enemmistö suomalaisista – 37 prosenttia – pitää tulipaloja kaikkein suurimpana kodin turvallisuusriskinä. Eikä suotta – Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön mukaan Suomessa on tämän vuoden aikana kuollut tulipaloissa jo enemmän ihmisiä kuin koko viime vuoden paloissa yhteensä.

Myös Rakennustuoteteollisuus RTT:n johtaja Antti Koponen sekä KK-palokonsultti Oy:n johtava asiantuntija Esko Mikkola arvioivat, että suomalaisilla on syytäkin olla huolissaan: he epäilevät, että vuonna 1997 palomääräyksiin määritellyt palokuormaryhmät eivät ole pysyneet rakentamisessa tapahtuneiden muutosten perässä. Jos tämä pitää paikkaansa, vaikeat tulipalot ja niistä johtuvat palovahingot saattavat lisääntyä lähitulevaisuudessa.

Parocin Taloustutkimuksella toteuttaman tutkimuksen mukaan rakennusalan ammattilaiset ovat puolestaan voittopuolisesti sitä mieltä, että palokuormat huomioidaan rakennusten suunnitteluvaiheessa yhä riittävästi. Palokuormat ovat rakentamisen paloturvallisuuden keskeisimpiä tekijöitä. 

Palokuormalla tarkoitetaan kokonaislämpömäärää, joka vapautuu, kun aine palaa täydellisesti. Jos kiinteistössä on paljon palavia rakenteita ja irtaimistoa eli palokuorma on suuri, se synnyttää tulipalotilanteessa vakavamman tulipalon kuin pieni palokuorma.

Irtaimiston määrä kasvanut

– On selvää, että vuoden 1997 jälkeen rakentaminen on muuttunut niin paljon, että palomääräyksiin määritellyt palokuormaryhmät eivät ole millään pysyneet kehityksen mukana. Rakenne- ja tilaratkaisut sekä käytetyt materiaalit ovat nykyään erilaisia, minkä lisäksi energiatehokkuusvaatimukset ovat asettaneet rakentamiselle uudenlaisia haasteita. Lisäksi irtaimiston määrä on kasvanut kodeissa, kun ihmisillä on aiempaa enemmän tavaraa sekä herkästi palavaa kodintekniikkaa, kuten isoja televisioita, pelikonsoleita ja tietokoneita, toteaa puolestaan Parocin kehityspäällikkö . 

Susanna Tykkä-Vedder

Tulipalot voidaan estää – muista nämä:

– Toimi paloturvallisesti sähkölaitteiden, tulisijojen ja kynttilöiden kanssa

– Hanki kotiisi riittävä määrä palovaroittimia ja tarkista usein niiden kunto

– Suunnittele poistumistiet tulipalon varalta

– Pidä alkusammutusvälineet saatavilla

Muista: Sähkölaitteet aiheuttavat eniten paloja ja niistä valtaosa johtuu ihmisen omasta, virheellisestä toiminnasta.

Lähde: SPEK

Vuoden 2011 rakennusten paloturvallisuutta koskevia määräyksiä ja ohjeita laatimassa olleen Esko Mikkolan mukaan nykyisissä määräyksissä tulisi määritellä täsmällisemmin, mitä palokuormaan lasketaan.

– Uusissa rakennusmääräyksissä tulisi ainakin täsmentää, miten kantavien rakenteiden ja lämmöneristeiden sisältämä palokuorma huomioidaan. Lisäksi voisi tutkia irtaimiston ja kiinteän palokuorman erottamista toisistaan, Mikkola esittää. 

Tykkä-Vedderin mukaan rakennusten energiatehokkuutta ei pidä tavoitella paloturvallisuuden kustannuksella. 

– Turvallisin tapa pitää rakennusten kiinteät palokuormat kurissa on käyttää rakennusmateriaaleja, joiden energiasisältö on mahdollisimman pieni. Irtaimiston määrään ei voida suunnittelijan pöydällä juurikaan vaikuttaa, hän sanoo.

Lähde: Paroc

Lisää aiheesta:

Osaatko toimia oikein, jos kerrostalossa syttyy tulipalo? Asiantuntija kertoo tärkeän nyrkkisäännönLiian monesta kodista puuttuvat palovaroittimet – näin monta tarvitset kotiisiSähkön säästämiseen voi liittyä riskejäkin: Muista nämä paloturvallisuusseikat – "Pahimmillaan se on tosi raju"Suomalaiset mokaavat tulisijojensa kanssa kalliisti tänäkin syksynä – "Vaikutusta myös korvauksen määrään"Hälyttävän moni suomalainen vaarantaa huomaamattaan turvallisuutensa kotonaan: "Voivat tuntua pieniltä teoilta arjessa"Pelastusvalvojilta huolestuttava havainto: Joka neljännessä kiinteistössä vakavia puutteita turvallisuudessa – "Ei uskota, että tulipalo voi kohdata meidät"
TurvallisuusAsuminenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Turvallisuus
  • 14:44
    Itäraja

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • 09:42
    Takaisinvedot

    Vauvanvaatteissa vakava vaara – ota nämä heti pois käytöstä!

  • ma18:28
    Kiinteistökauppa

    Tällaiset kaupat puolustusministeri torppasi: Käytöstä poistettu lomakylä, kiinteistö saaressa, metsätiloja

  • ma13:40
    Kiinteistökauppa

    Venäläismies yritti ostaa viisi kiinteistöä Suomesta – paljastui Rosatom-yhteys, Antti Häkkänen kielsi kaupat

  • ma11:03
    Liettua

    Liettualta tiukka päätös ilmapalloihin – suunnittelee Valko-Venäjän rajan sulkua