Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sunnuntaisuomalainen: Migri epäilee suomalais-irakilaisten valeavioliittojen lisääntyneen

Lehtikuva
Julkaistu 05.08.2018 05:09(Päivitetty 05.08.2018 08:05)

MTV UUTISET - STT

Maahanmuuttovirasto (Migri) arvioi, että lumeavioliitot oleskeluoikeuden saamiseksi Suomeen ovat lisääntyneet, uutisoi Sunnuntaisuomalainen.

Virasto epäilee lumeliittoa, kun se arvioi, ettei avioparilla ole todellista aikomusta viettää yhteistä elämää, vaan parisuhdetta käytetään keinona saada oleskelulupa.

Migrin arvion mukaan irakilais-suomalaisten parien lumeavioliitot ovat lisääntyneet. Tänä vuonna yli 40 prosenttia irakilaisten oleskelulupahakemuksista hylättiin, kun hakuperusteena oli suomalainen puoliso. Kielteisten päätösten osuus on noussut irakilais-suomalaisten avioliittojen yleistyessä.

– Syitä kielteisille päätöksille on useita, mutta irakilaisilla turvapaikanhakijoilla kielteisten perhesidepäätösten yleisin syy on ollut epäilys lumeavioliitosta, sanoo Migrin tulosalueen johtaja Pauliina Helminen Sunnuntaisuomalaiselle.

Räikeimmissä, mutta harvinaisissa, tapauksissa avioitumisesta on maksettu suomalaispuolisolle. Yleisempää on Helmisen mukaan, että suomalaispuoliso uskoo vilpittömästi suhteen jatkuvan, jos puoliso saa oleskeluoikeuden.

Kielteisestä perhesidepäätöksestä valitetaan lähes aina hallinto-oikeuteen.

Suomalaispuolison perusteella oleskelulupaa on hakenut tänä vuonna 129 irakilaista. Viimeisten 12 kuukauden aikana heitä on ollut 270. 

Lisää aiheesta:

Turvapaikanhakijoiden perheenyhdistämisiin tulossa lakimuutos – tulorajoista luovutaan alaikäisten kohdalla Lännen Media: Perheenyhdistämiset kääntyneet laskuun tulorajojen vuoksi – kielteisten päätösten määrässä nousuaTurvapaikan saaneiden perheenjäseniä ei vielä ryntäykseksi asti – hakemusten odotetaan lisääntyvänHS: Yksin turvapaikkaa hakevat alaikäiset saavat perheensä Suomeen vain harvoinMaahanmuuttovirasto laittoi luvut pöytään – "Kaksi viidestä ei saanut turvapaikkaa"Suomeenkin tullut lapsivaimoja – avioliittoja mitätöity
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • 18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt