Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sukupuolineutraaleja liittoja vastustava kansalaisaloite luovutetaan tänään eduskunnalle

8:52Vasta-aloite luovutetaan Arkadianmäellä
Julkaistu 22.06.2016 08:36

MTV UUTISET

Eduskunnan hyväksymä uusi avioliittolaki saa haastajan jo ennen kuin se on tullut edes voimaan.

Eduskunta hyäksyi puolitoista vuotta sitten kansalaisaloitteen, joka sallii avioliiton samaa sukupuolta oleville pariskunnille. Lain on tarkoitus tulla voimaan ensi vuoden alusta.

Tänään eduskunnalle luovutetaan vasta-aloite, joka esittää avioliiton säilyttämistä vain miehen ja naisen välisenä. Aloitteen on allekirjoittanut yli 100 000 suomalaista. 

Tämän Aito avioliitto -nimisen kampanjan tiedotussihteeri Pasi Turunen perustelee ehdotusta avioliiton alkuperäisellä merkityksellä. 

– Me kaikki haluamme, että kaikilla on tasavertainen oikeus mennä naimisiin. Ratkaisevaa on, että tätä keskustelua Suomessa ei ole käyty. Avioliittohan on ollut olemassa sitä varten, että se tuo yhteen miehen ja naisen, jotta lapsella olisi isä ja äiti.

Sdp:n kansanedustaja Sanna Marin ihmettelee miksi uudella aloitteella halutaan palataan erilaisten perhemallien syrjintään. Sateenkaariperheessä kasvanut Marin pitää kysymystä paitsi poliittisena myös henkilökohtaisena.

– Tällä hetkellä voimassa oleva lainsäädäntö, onneksi se muuttuu ensi vuoden alusta, se on syrjivä erilaisia perheitä kohtaan, se on syrjivä erilaisia parisuhteita kohtaan, se ei missään nimessä ole tasa-arvoinen eikä yhdenvertainen, ja pidän sitä myös tästä näkökulmasta ongelmallisena.

Lisää aiheesta:

Eduskunnassa väiteltiin presidentin syntyperästä – pitääkö presidentin olla syntyperäinen Suomen kansalainen?Lakivaliokunnan puheenjohtaja kriittisenä Aito avioliitto -hankkeesta: "Ei toteuta kansalaisaloitteen ideaa"Eduskunnassa käytiin kiivas keskustelu – sukupuolineutraali avioliittolaki halutaan kumotaSukupuolineutraalin avioliittolain vastustajien kansalaisaloite puhuttaa tänään eduskunnassaElinan piti adoptoida omat lapsensa – ”Olihan se aika nöyryyttävää”Kansanedustajaa kiristettiin avioliittoäänestyksestä: Homosuhde uhattiin paljastaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää ilmalennon Aurajoen sillalla

  • Eilen20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • Eilen17:26
    Kotimaa

    Ilmastonmuutos lisää paikalleen jämähtäneiden säätilojen riskiä Suomessa

  • Eilen15:22
    Kotimaa

    Mies ja nainen kuolivat asuntoautoon Kuopiossa – nyt selvisi syy

  • Eilen15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä