Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

STUK: Ydinjätteen loppusijoituksen turvallisuusarvio viivästyy jälleen

Olkiluoto 3 -voimala Eurajoella 2. toukokuuta 2023.
Olkiluoto 3 -voimala Eurajoella 2. toukokuuta 2023.Lehtikuva
Julkaistu 04.12.2024 16:25

MTV UUTISET – STT

Loviisan ja Olkiluodon ydinvoimaloissa syntyvän käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoituksen turvallisuusarvio viivästyy jälleen.

Säteilyturvakeskus (STUK) kertoo, että ydinjätteen loppusijoituksesta huolehtiva Posiva ei ole saanut valmiiksi aineistoa, jonka perusteella STUK voisi tehdä loppusijoituslaitoksen käyttölupaa koskevan lausunnon ja turvallisuusarvion.

Uuden aikataulun mukaan STUK pyrkii saamaan lausunnon valmiiksi ensi vuoden loppuun mennessä. Aikataulua lykättiin nyt jo toista kertaa vuodella eteenpäin.

Olkiluodossa sijaitseva Posivan loppusijoituslaitos tarvitsee STUKin puoltavan lausunnon, jotta valtioneuvosto voi myöntää laitokselle käyttöluvan. Laitoksen koekäyttö alkoi jo elokuun lopulla.

STUKin mukaan käyttölupahakemuksen käsittely on edennyt hyvin. Aineiston laajuuden ja STUKin Posivalta vaatimien aineistopäivitysten takia käsittely on kuitenkin kestänyt ennakoitua kauemmin. STUK kertoo saaneensa vielä tänä syksynä Posivalta uusia aineistoja.

Lisäksi Posiva on käsittelyn aikana muuttanut loppusijoituksen teknisiä suunnitelmia, ja Posivan on pitänyt valmistella uudestaan muutoksia koskevat aineistot. STUKin mukaan tämäkin vaikuttaa osaltaan arvioinnin aikatauluun.

STUKin projektipäällikön Antti Tynkkysen mukaan lausunnon valmistuminen riippuu siitä, milloin STUKilla on käsiteltävänään kaikki turvallisuusarvion tekemiseen tarvittava aineisto.

– Jos tulevat Posivan aineistopäivitykset eivät aiheuta lisää selvitettävää, on mahdollista, että työ saadaan valmiiksi jo loppukesällä, Tynkkynen sanoo tiedotteessa.

Lue myös: 

Käytetyn ydinpolttoaineen loppusijoittamisen testaus alkanut Olkiluodossa – tältä kuilut näyttävät

Satojen miljardien bisnes houkuttaa Suomea – voisimmeko ottaa vastaan muiden maiden ydinjätteet?

Euroopan vaarallisimmaksi kutsutussa ydinlaitoksessa paheneva vuoto – kiistää väitteet Kiinan ja Venäjän hakkeroinnista

Lisää aiheesta:

STUK: Terrafame voi aloittaa uraanin talteenotonSTUK: Ydinjätteen loppusijoituksen turvallisuusarvio viivästyyVuodesta 2005 rakenteilla ollut Olkiluodon uusi reaktori saadaan nyt käynnistää: "Nostaa merkittävästi sähkön omavaraisuutta Suomessa"Fennovoima: Rakentamisluvan saaminen voi viivästyä ensi syksylle – yhtiön aiempi tavoite kesässäOlkiluoto 3:n polttoaineen lataus on alkanutSTUK: Olkiluoto kolmoselle voi myöntää käyttöluvan – "Käytöstä ei aiheudu vahinkoa ihmisille, ympäristölle tai omaisuudelle”
YdinvoimaYdinvoimaLoviisaSTUKEurajokiOlkiluotoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ydinvoima
  • 17.8.07:09
    Loviisa

    Loviisan ydinvoimalassa alkaa tänään vuosihuolto

  • 4.8.13:10
    Venäjä

    Venäjä Trumpin ydinsukellusvenepuheista: "Kaikkien pitäisi olla hyvin, hyvin varovaisia ydinretoriikassa"

  • 23.7.20:54
    Iran

    Iran päästää atomienergiajärjestön maahan mutta ei ydinlaitoksiinsa

  • 15.7.05:45
    Kaivokset

    Suomalaispomo lobbaa Ruotsia louhimaan radioaktiivista metallia – rajaisi myös kuntien puuttumista kaivoshankkeisiin

  • 5.7.12:10
    Ukrainan sota

    Zaporizhzhjan ydinvoimalaan palautettu sähköt Venäjän iskun jälkeen