Pääministeri Alexander Stubbin rento tyyli toimia työssään ja esiintyä julkisuudessa jakaa vahvasti lukijoiden mielipiteitä.
MTV Uutisten Facebook-keskustelussa osa oli sitä mieltä, ettei esimerkiksi Stubbin esiintyminen shortseissa tai kisailu Duudsonien kanssa ole pääministerin arvolle sopivaa toimintaa.
"Meillä on kakara pääministerinä. Kyllä hävettää."
"Tyypillinen märkäkorva joka ei ymmärrä politiikasta mitään. Poika leikkii leikkikentällä kun pitäs suomen taloutta parantaa."
"Jotain rajaa pääministerillekin! Uskottavuus aika kaukana..."
"Kansalaiset jonottaa leipäjonoissa. Kiva kun edes pääministerillä kivaa."
"Ottaisi mallia Sipilästä tänään telkkarissa. Sipilä vanha viisaritaulu kourassa oli sen verran vakuuttava näky, että siinä jää tviittailut ja muut nykyajan hömpötykset kakkoseksi."
"Uutiset ovat täynnä todella huolestuttavia aiheita niin kotoa kuin maailmaltakin, mutta Alex 4 v leikkii Duudsonien kanssa vailla huolen häivää. Nyt tarvittaisiin valtiomiestä, eikä Sirkuspelle Hermannin reinkarnaatiota."
"Kyllä rento voi olla, mutta - helle tai ei - shortsit kuuluvat vapaa-aikaan. Eikä muuten onnistuis ollenkaan tuolla alempana Euroopassa, siis töihin meno keltaisissa shortseissa!"
