Kuusamon suurpetokeskuksen perustajana tunnetun Sulo Karjalaisen talousrikostuomio on lieventynyt merkittävästi hovioikeudessa.
Aiemmin Oulun käräjäoikeus oli tuominnut Sulo Karjalaisen törkeästä kirjanpitorikoksesta ehdolliseen vankeuteen. Rovaniemen hovioikeus kuitenkin katsoi, että Karjalainen syyllistyi vain tuottamukselliseen kirjanpitorikokseen. Hovioikeus lievensi rangaistuksen sakoiksi.
Hovioikeuden mukaan ei ollut näyttöä siitä, että Karjalainen olisi tahallaan hävittänyt yhtiön kirjanpitoaineistoa.
Käräjäoikeuden mukaan tapauksessa tuli näytetyksi, ettei suurpetokeskuksen käteismaksuja oltu kirjattu oikein kirjanpitoon. Käteiskassan laskemisen sijaan sen määrä kirjanpidossa oli perustunut siihen, että kaikki kassamyynti on kirjattu ensin käteismyynniksi, minkä jälkeen käräjäoikeuden käsityksen mukaan pankin tilitositteiden perusteella pankkikorttimyynnit on vähennetty kassan kirjanpitosaldosta.
Oikeudessa puntaroitavana olivat tapahtumat vuosina 2013–2020, jolloin Karjalainen toimi Kuusamon suurpetokeskuksen toimitusjohtajana.
Lue uutisemme Karjalaisen tuomiosta käräjäoikeudessa vuonna 2024: Kuusamon suurpetokeskuksen perustaja Sulo Karjalaiselle tuomio törkeästä talousrikoksesta
11:17
