Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stubb SK:n haastattelussa: Ilman Ukrainan sotaa minusta tuskin olisi tullut presidenttiä

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.04.2025 08:45(Päivitetty 16.04.2025 10:07)

MTV UUTISET – STT

Presidentti Alexander Stubb uskoo, että hänestä ei olisi tullut presidenttiä ilman Ukrainan sotaa. Stubb esittää arvionsa Suomen Kuvalehden haastattelussa.

Venäjä hyökätessä Ukrainaan helmikuussa 2022 Alexander Stubb toimi johtajan tehtävässä Yliopistollisessa Eurooppa-instituutissa Italian Firenzessä. Stubb kertoo ajatelleensa, että oli jättänyt politiikan taakseen.

Sodan alettua Stubb alkoi antaa näkyvästi haastatteluja ulkomaisille tiedotusvälineille ja pääsi vastaamaan myös kysymyksiin Suomen Nato-jäsenyydestä. Tämän jälkeen paluuta aiempiin omaa elämää koskeviin suunnitelmiin ei ollut, hän kuvaa.

Lue myös: Stubbin kuntokuuri käynnistyi: Ensimmäinen treenivideo julki

Suomen Kuvalehden mukaan Stubb on kehottanut suomalaisia valmistautumaan henkisesti siihen, että jonain päivänä Suomen ja Venäjän välinen yhteydenpito jatkuu. Yhteydenpidon palautumisen ehtona on, että Ukrainaan saadaan rauha.

Luottamuksen rakentaminen vie Stubbin arvion mukaan vuosikymmeniä.

–  Minun on hirveän vaikea nähdä, että suomalainen voi pitkään, pitkään aikaan luottaa Venäjän hallintoon, Stubb sanoo haastattelussa.

Lisää aiheesta:

Valtonen kehuu Stubbin toimintaaMT: Stubb puhuu Trumpin kanssa viikoittain – "Meillä on aktiivinen keskusteluyhteys"Alexander Stubb: Vastakkainasettelu Venäjän kanssa voi kestää jopa sukupolven – mutta kaikkia suhteita maahan ei pidä katkaistaEsko Aho sanoo MT:lle olleensa väärässä Venäjän suhteenVenäjä-asiantuntija René Nyberg: Suomen ja Venäjän suhteet ovat umpikujassa – Nato-jäsenyys ei aiheuta "akuuttia" uhkaa Alexander Stubb: Eurooppalainen yhteistyö on ennennäkemätöntä, mutta sillä on myös hintansa – "Sota tarkoittaa meidän elintasomme laskua"
Alexander StubbUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alexander Stubb
  • 09:28
    Rauhantunnustelut

    Presidentti Stubbkin on vain ihminen: "Vähän niin sanotusti painaa"

  • Eilen23:27
    Yhdysvallat

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – näin hektinen neuvottelupäivä eteni

  • Eilen07:13
    Ukrainan sota

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 13.12.19:05
    Ukrainan sota

    Ukrainan kohtalo esillä Berliinissä

  • 12.12.20:51
    Ukrainan sota

    Stubb: Suomi ei tunnusta Ukrainalta vallattuja alueita