Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stoltenberg ja Orban tapaavat jännitteisissä tunnelmissa

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg ja Unkarin presidentti Viktor Orban heinäkuussa 2023.
Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg ja Unkarin presidentti Viktor Orban heinäkuussa 2023.All Over Press
Julkaistu 12.06.2024 09:13

MTV UUTISET – STT

Naton pääsihteerin Jens Stoltenbergin on määrä tänään tavata Unkarin pääministeri Viktor Orban Budapestissa.

Tapaamisesta odotetaan jännitteistä, sillä Orban on sanonut haluavansa määritellä uudelleen Unkarin paikkaa sotilasliitossa, jonka jäsen se on ollut vuodesta 1999. Orbanin mukaan Unkarin ei tulisi osallistua Naton operaatioihin sotilasliiton alueen ulkopuolella.

Orban on myös syytellyt Natoa ja EU:ta sodan lietsomisesta ja väittänyt Ukrainan tukemisen voivan vetää lännen avoimeen sotaan Venäjän kanssa.

Stoltenberg puolestaan yrittää valmistella suunnitelmaa esitettäväksi heinäkuun Nato-huippukokouksessa, jossa Nato lisäisi konkreettista tukea Ukrainalle.

Lue myös: Politico: Ukrainalaislentäjien koulutus hidastelee, kesällä saataviin hävittäjiin ei ole riittävästi lentäjiä

Putinin laivasto seilaa Kuubaan – mukana hypersoonisia aseita kantava fregatti sekä ydinsukellusvene

Stoltenberg nauratti jälleen yleisöä tilaisuudessa Stubbin kanssa: "Teidän kaikkien pitäisi nostaa käsi ylös"

Presidentti Stubb kommentoi ehdotusta lähettää joukkoja Ukrainaan

Lisää aiheesta:

Naton Rutte: Ukrainan asema ei riitä rauhanneuvotteluihinStoltenberg ja Orban tapasivat: Unkari ei estä Naton tukea UkrainallePresidentti Zelenskyi puhuu videoyhteydellä Nato-maiden huippukokouksessaNato- ja EU-jäsenmaa Unkari keskusteli Venäjän kanssa – presidentti Orban lupasi Putinille maiden välisen yhteistyön jatkuvan Ulkoministeri Haavisto ja Ruotsin ulkoministeri tapaavat Naton pääsihteerin – Ukrainan kriisiytynyt tilanne on saanut lukuisat ulkoministerit liikkeelleUkrainan presidentti haluaa maansa nopeasti Natoon antaakseen viestin Venäjälle – Venäjän mielestä se vain pahentaisi Itä-Ukrainan kriisiä
NatoUnkariUkrainan sotaJens StoltenbergUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan

  • Eilen17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • Eilen05:39
    Suomenlahti

    Naton alukset Suomenlahdella: Kaksi tehtävää

  • 31.10.23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti