Hallituksen kaavailemissa liikkumisrajoituksissa on liuta ehtoja, joiden nojalla ihmiset voivat edelleen jatkaa liikkumistaan ulkona välttämättömistä syistä. Yksi välttämätön syy on esimerkiksi ruokakaupassa käynti.
Pääministerin tiedotustilaisuudessa esitettiin Stockmann-esimerkki. Stockmannilla on sekä ruokakauppa että eri kerroksessa vaatteita ja muuta tavaraa. Saako esimerkiksi vaatteita käydä hypistelemässä ruokakauppamatkan aikana, vai saako käydä vain ruokakaupassa?
Pääministeri Sanna Marinin mukaan liikkumisrajoituksilla ei säädellä kauppoja vaan sitä, mitkä ovat välttämättömiä syitä liikkua. Esimerkiksi koriste-esineiden ostaminen ei olisi välttämätön syy, mutta esimerkiksi ruoan ostaminen olisi, vaikka niitä myytäisiin samassa kaupassa.
Marinin mukaan on todennäköistä, että moni liike tulee sulkemaan ovensa, koska sääntely vähentää ihmisten liikkumista.
Ruokareissulla saa ostaa myös muuta
Alivaltiosihteeri Timo Lankinen kertoi tiedotustilaisuudessa, että vaikka liikkumista rajoitetaan yleisesti, välttämättömien tarvikkeiden ostaminen on mahdollista.
– Missä tarkoituksessa tällainen matka tehdään, se on ratkaiseva. Ei ole välttämätöntä mennä hakemaan näitä koristetarvikkeita. Ymmärretään se, jos on tehnyt matkan hankkiakseen elintarvikkeen ja ruuan, ja samalla ottaa mukaansa koriste-esineen tai jonkun muun ei-välttämättömän (tuotteen), se on täysin mahdollista.
– Jos tehdään matkoja sen vuoksi, että lähdetään hankkimaan jotakin esimerkiksi Stockmannin eri kerroksista, silloin se ei ole tämän sääntelyn mukaan mahdollista, ja matka ei ole sallittu.
