Steven Gerrard lopetti komean uransa

Steven Gerrard
Steven Gerrard ilmoitti ripustavansa nappulakengät naulaan.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 24.11.2016 13:59

MTV SPORT – AFP

Liverpoolin ja Englannin maajoukkueen entinen kapteeni Steven Gerrard on ilmoittanut lopettavansa jalkapalloilijan uransa 36 vuoden iässä.

Gerrard vietti 17 vuotta Liverpoolin joukkueessa, joista 12 kapteenina. Hän voitti seitsemän pokaalia Pool-paidassa, muun muassa Mestarien liigan 2005, ennen 18-kuukautista pestiä MLS-seura LA Galaxyssä.

– Mediassa on spekuloitu tulevaisuudestani ja voin vahvistaa, että lopetan ammattimaisen jalkapallon pelaamisen, kertoi Gerrard tiedotteessaan.

– Koin mielettömän uran ja olen kiitollinen jokaisesta hetkestä Liverpoolissa, Englannin maajoukkueessa ja LA Galaxyssä.

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga