Uudessa elämäkerrassa elokuvanäyttelijä John Waynesta kerrotaan, että neuvostojohtaja Joseph Stalin paheksui niin paljon Waynen kommunisminvastaisuutta, että hän suunnitteli tämän murhaamista. Brittikirjailija ja -näyttelijä Michael Munnin kirjoittamassa elämäkerrassa John Wayne - The Man Behind the Myth kerrotaan, että Stalin yritti useampia kertoja murhata Waynen 1940 - 1950 -lukujen taitteessa.
Ensimmäisessä yrityksessä kaksi FBI:n agentiksi tekeytynyttä venäläistä salamurhaaja yrittivät tappaa Waynen hänen toimistossaan Warner Brothersin studiolla Hollywoodissa. Juoni kuitenkin paljastui, ja venäläismiehet saatiin vangittua.
Kirjan mukaan Neuvostoliiton murhasuunnitelmat peruuntuivat, kun Stalin kuoli vuonna 1953. Stalinin seuraaja Nikita Krushchev oli Waynen harras ihailija, ja näyttelijä jätettiin venäläisten taholta rauhaan. Sen sijaan amerikkalaiset kommunistiryhmät ryhtyivät vastustamaan Waynea, joka oli senaattori Joseph McCarthyn johtaman kommunisminvastaisen liikkeen tukija.
Wayne selvisi kaikista Neuvostoliiton murhayrityksistä sekä sala-ampujan yrityksestä vuonna 1966 Vietnamissa. Hän kuoli syöpään vuonna 1979.