Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Sportin Rasmus Reijola loistaa nollaputkitähtenä – SM-liigassa taas huolestuttava yleisölukema

1:31Maalikooste: SaiPa - SportVideolla SaiPa-Sport-ottelun kaikki maalit.Mikko Lieri / All Over Press
Julkaistu 21.10.2020 22:08

MTV URHEILU-STT

Sportilla menee vielä ainakin kolme viikkoa ennen kuin joukkue pääsee esiintymään kotiyleisölleen jääkiekkoliigassa. Se ei tunnu vaasalaisjoukkueen esityksiä haittaavan.

Espoolaiskasvatti Rasmus Reijola, 27, nollasi 17 torjunnallaan Sportin maalilla jo kolmannen vastustajan peräkkäin, kun Sport haki Lappeenrannan Kisapuistosta SaiPaa vastaan voiton maalein ja pistein 3–0.

– Olemme asennoituneet hyvin pelaamiseen alkukaudesta vain vieraissa. Joukkue on puolustanut niin hyvin, että nollapelit ovat olleet mahdollisia, korosti urallaan viisi kautta Pohjois-Amerikan yliopistosarjoissa viettänyt Reijola.

 Voittomaalin viimeisteli avauserässä Eemil Erholtzin ansaitsemalla rangaistuslaukauksella puolustaja Valtteri Viljanen. Myös toisessa erässä läpiajosta osunut Juho Liuksiala ja päätöserässä iskenyt Sebastian Stålberg avasivat kauden maalitilinsä. Sportin kultakypärää kantaa vaasalaisten viidennenkin ottelun jälkeen rouhea keskushyökkääjä Jonne Virtanen tehopisteillä 2+2.

– Vastassa oli äijäjoukkue, joka oli kaksi erää kaksinkamppailuissa vahvempi, kiteytti SaiPan päävalmentaja Tero Lehterä tappion selityksenä.

Yleisöä Kisapuistossa oli paikalla 768 henkeä. Lukema on huolestuttava, sillä SM-liigassa on kärsitty alkukaudella yleisökadosta.

Lisää aiheesta:

SaiPa-päävalmentaja Ville Hämäläinen näpäytti ”epäilijöitä”Pekka Virta runollisena komean voiton jälkeen: "Ajellaan mopolla moottoritien reunaa ja yritetään päästä liikenteen sekaan"JYPillä aivan uusi nimi nosti päätään – SaiPan tähti purkautui: "Ollut ala-arvoista"SaiPan konkarivahti pysäytti kaiken – HPK-käskijä kaipaa maalintekijöitäSaiPa katkaisi Sportin lennon – yllätysratkaisija iski kahdestiSportille kaikki keskinäiset SaiPaa vastaan – Vänttinen osui kahdesti
LiigaSaiPaSportJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen19:39
    Jokerit

    Tämä on Jokerien SM-liigajoukkueen tilanne nyt

  • Eilen12:40
    Mestis

    Ei vain Jokerit – Mestis-seura: Tavoittelemme liigapaikkaa

  • ma16:24
    Jääkiekko

    Tässä on Doug Sheddenin uusi osoite

  • ma07:01
    Jääkiekko

    "Miten on mahdollista?" – erikoinen tieto kuumasta liigajoukkueesta ällistyttää Karri Kiveä

  • 14.12.20:03
    Kärpät

    Kärpät kaappasi SM-liigasta tutun ruotsalaisen