Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sosiaalisen median asiantuntija: "THL ottaa kovan riskin, jos se siirtää viestinnän asiantuntijoiden tileille"

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 18.01.2023 06:02
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Asiantuntijan mukaan Twitter on hyvä viestintäkanava viranomaisille.

Terveyden ja hyvinvoinninlaitos ilmoitti lopettavansa viestipalvelu Twitterin käytön toistaiseksi. THL:n mukaan syy on liiallisen disinformaation jakaminen, sekä Twitter-viestien yleinen asiattomuus. THL:n Twitter-tilillä on tällä hetkellä noin 100 000 seuraajaa. Viimeisimmän twiittinsä THL on jakanut viime joulukuussa.

MTV Uutiset haastatteli sosiaalisen median asiantuntija ja yrittäjä Harto Pönkää, joka on perehtynyt sosiaaliseen mediaan monipuolisesti. Hän kritisoi THL:n lähtöä Twitteristä ajattelemattomaksi. Hänen mukaansa Twitter on hyvä viestintäkanava eri viranomaistahoille.

– Twitter on nopea ja sillä tavoittaa esimerkiksi median edustajat, päättäjät ja kaikista aktiivisimmat yhteiskunnalliseen keskusteluun osallistujat. Mielestäni se on THL:lle oikea paikka jatkossakin, Pönkä pohtii.

Lue myös: "Voitto trolleille" – asiantuntijan mielestä THL:n päätös lähteä Twitteristä on vastuuton

"THL ottaa kovan riskin"

THL on antanut ymmärtää, että organisaatio saattaisi jatkaa tviittaamista työntekijöidensä nimettyjen tilien kautta, mutta Pönkä ei näe tilannetta täysin ongelmattomaksi.

Sosiaalisen median asiantuntijan mukaan on hyvä, että organisaatioiden asiantuntijat viestivät omilla tileillään ja osallistuvat yhteiskunnalliseen keskusteluun, mutta näkee ongelman nimenomaan haastavissa keskusteluissa.

– Jos lähtee omalla nimellään kommentoimaan, on alttiimpi häirinnälle. Suomessakin on ollut tapauksia, että asiantuntijana viestinyt on joutunut niin kovaan myllytykseen, että on joutunut poistumaan kokonaan Twitteristä.

– THL ottaa kovan riskin, jos se siirtää viestinnän asiantuntijoiden tileille. Organisaatiotilin kautta viestintä on helpompaa, Pönkä sanoo.

Riskinä tekaistut tilit

Pönkä listaa Twitterin riskeiksi tekaistut tilit ja niin sanotut bottitilit, joita on helppo käyttää anonyymisti. Korvaavista sosiaalisen median alustoista Pönkä mainitsee LinkedInin ja Instagramin.

– Oli hyvä huomata, että THL kertoi keskittävänsä enemmän viestintäänsä LinkedIniin. Siellä on jossain määrin samanlainen kohderyhmä kuin Twitterissä, Pönkä sanoo.

– Toisaalta näen myös hyvänä, että THL on ollut aktiivinen Instagramissa ja siihen kannattaa jatkossakin panostaa. Siellä ihmiset kommentoivat herkemmin ja ehkäpä hiukan asiallisemmin kuin Twitterissä, Pönkä toteaa.

Lue myös: THL luopuu Twitterin käytöstä – syynä disinformaatio ja yleinen asiattomuus

Lisää aiheesta:

Professori MTV:lle: "Kaikki Muskin uudistukset X:ssä näyttävät huonoilta keskustelukulttuurin kannalta"Twitteriä uhkaa uusi sosiaalinen media, kun Meta julkaisee pian Threadsin – "Kova haastaja tavallisen käyttäjän näkökulmasta"Brittilehti: Twitter poisti Vladimir Putinin ja Venäjän valtion rajoituksetViranomaiset ovat huomanneet asiattomien kommenttien lisääntymisen Twitter-tileillään – THL:n esimerkkiä ei silti olla seuraamassa"Voitto trolleille" – asiantuntijan mielestä THL:n päätös lähteä Twitteristä on vastuutonTHL luopuu Twitterin käytöstä disinformaation ja "yleisen asiattomuuden" takia, myös Nohynek harkitsee lähtöä
THLTwitterInstagramKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

THL
  • 23.10.17:30
    Punkit

    Borrelioosiennätys uusiksi – eniten raportoituja tapauksia yllättävään aikaan: "On syytä yhä suojautua"

  • 15.10.05:00
    Alkoholi

    USU: Alkoholikuolemien määrä kääntynyt nousuun – syy mysteeri

  • 2.10.00:15
    Koulu

    Melusta kärsivät alakoululaiset kertovat muita useammin väsymyksestä ja päänsärystä

  • 18.9.15:49
    Poliisi

    Valtion koulukotien epäillyt virkarikokset syyteharkintaan

  • 17.9.19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin