Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sonera: Umts-investoinneista 4,3 miljardin euron alaskirjaukset

Julkaistu 25.07.2002 12:59(Päivitetty 27.07.2002 00:53)

Sonera ja Telefonica keskeyttävät Saksassa toimivan 3G-yhtiönsä Quamin liiketoiminnan. Markkinoilla Soneran ilmoitus otettiin myönteisesti vastaan ja yhtiön osakekurssi lähti Helsingin pörssissä noin 10 prosentin nousuun.

Sonera vahvisti tänään espanjalaiskumppaninsa Telefonican jo eilen kertoman tiedon, että yhtiöt keskeyttävät Saksassa toimivan 3G-yhtiönsä Quamin liiketoiminnan.

Sonera tekee Saksan ja Italian umts-sijoituksistaan yhteensä lähes 4,3 miljardin euron alaskirjaukset, joiden vuoksi yhtiön raportoitu tulos ennen tuloveroja ja vähemmistön osuutta painuu huhti-kesäkuussa melkein 4,2 miljardia euroa tappiolle.

Soneran kassavirtaan alaskirjauksella ei ole vaikutusta. Soneran vertailukelpoinen tulos koheni kuitenkin merkittävästi ja nousi nyt 78 miljoonaan euroon, kun vuotta aiemmin yhtiö teki 28 miljoonan euron tappion. Yhtiön mukaan kasvu johtui pääosin käyttökatteen paranemisesta.

Alaskirjausten jälkeen Soneran ulkomaisten investointien arvoksi lasketaan yhtiön taseessa enää 72 miljoonaa euroa. Yhtiön nettovelka taas on huhti-toukokuussa tehtyjen omaisuusmyyntien ja kohentuneen kassavirran ansiosta kutistunut hieman yli 2,1 miljardiin euroon.

Toimitusjohtaja Harri Koposen mukaan Saksan-toimintojen keskeytyminen perustuu viimeaikaisiin kokemuksiin maan matkaviestinmarkkinoiden kehityksestä. Jatkossa alaskirjaus parantaa Soneran tulosta, koska Saksan 3G-yhtiöstä ei enää tarvitse kirjata osakkuusyhtiötappiota. Sonera on jo aiemmin ilmoittanut, ettei se aio sijoittaa Saksan osakkuusyhtiöönsä lisää rahaa.

Markkinoilla Soneran ilmoitus otettiin myönteisesti vastaan, sillä yhtiön osakekurssi lähti Helsingin pörssissä noin 10 prosentin nousuun.

Sasi: Soneran umts-lupien alaskirjaus selkeyttää tilannetta

Liikenne- ja viestintäministeri Kimmo Sasi pitää Soneran umts-lupien alaskirjauspäätöstä osakkeenomistajan näkökulmasta tilannetta selkeyttävänä ratkaisuna. Sasi huomauttaa, että alaskirjausten mahdollisuus oli esillä jo viime syksyn osakeannissa, joten siihen on osattu markkinoilla varautua.

-Asiasta mainittiin antiesitteessä ja annin koko mitoitettiin niin, että mahdollinen myöhempi alaskirjaus ei ole ongelmallinen, Sasi toteaa. Ratkaisulla ei ole isompia vaikutuksia Soneraan eikä sen tulevaan kehittämiseen, eikä se vaikuta myöskään vireillä olevaan yhdistymiseen Telian kanssa.

Ministerin mukaan alaskirjauksiin päädyttiin, kun Soneran saksalaisen umts-osakkuusyhtiön enemmistöomistaja Telefonica päätti keskeyttää Saksan 3G-toiminnot. Alaskirjaus on tästä päätöksestä johdonmukainen seuraus ja asianmukaisesti toteutettu toimenpide, Sasi arvioi.

Suomen valtio on Soneran suurin omistaja noin 53 prosentin osuudella. Uudesta Telia-Sonerasta valtio saa 19 prosentin siivun.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta EuroopastaÄhtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimusNäistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"Vauva keskeytti Orpon puheen syyskokouksessa: "Uusia kokoomuslaisia tulossa"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 05:33
    Raha

    Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"

  • Eilen19:16
    Analyysi

    Analyysi: Yksi kuva kertoo karulla tavalla, kuinka Suomen lainamarkkinat poikkeavat muusta Euroopasta

  • Eilen06:54
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"

  • Eilen05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"