Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sointu Borg ei tanssi illan TTK-lähetyksessä – magneettikuva paljasti murtuman: "Nyt ei ole syytä lähteä leikkimään"

6:25Sointu & Henkka - Haaveissa vainko oot munKatso videolta Sointu Borgin ja Henri Tannerin edellisviikon tanssi, jonka tuomaripisteet kirvoittivat yleisöltä tiukan reaktion.
Julkaistu 08.10.2023 19:35
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Sointu Borg ei pysty tanssimaan illan Tanssii Tähtien Kanssa -lähetyksessä kyljessään olevan murtuman takia.

Yrittäjä Sointu Borg  joutuu jättämään viidennen Tanssii Tähtien Kanssa  -lähetyksen väliin sunnuntaina 8. lokakuuta. Asiasta kerrottiin ohjelman aluksi juontajien toimesta.

Borg kertoo MTV Uutisille asian harmittavan todella paljon, mutta muuta vaihtoehtoa ei kuitenkaan tänään ollut. 

– Harmittaa kauheasti, etten voi esiintyä tänään. Lääkäri kielsi, että nyt ei voi tänä sunnuntaina tanssia. 

TTK:n sääntöjen mukaan kilpailija saa jättää yhden lähetyksen väliin painasta syystä. Yksittäisiä poisjääntejä on nähty edellisilläkin kausilla: esimerkiksi vuonna 2021 näyttelijä Kiti Kokkonen jätti yhden lähetyksen väliin sairastumisen takia. 

Syynä poisjäännille on Borgin kyljessä oleva murtuma, joka tuli edellisviikon sunnuntaina. Borgin mukaan hän ja tanssiopettaja Henri Tanner yrittivät alkuviikon treenata normaalisti, kun eivät vielä tienneet kyljessä olevasta murtumasta.

Keskiviikon ja torstain välisenä yönä murtuma alkoi kuitenkin oireilla niin pahasti, että Borg joutui lähteä ambulanssilla sairaalaan, kun ei ollut saada henkeä. Tuolloin epäiltiin, että kylki olisi vain venähtänyt, mutta myöhemmin otettu magneettikuva paljasti murtuman.

– Hyvä puoli on se, että se on hyväasentoinen. Tietysti vähän pelästyin ensin, että pitääkö nyt sitten lopettaa kokonaan, mutta onneksi pystyy jatkamaan ensi viikolla. 

Borgin mukaan hänen on nyt välteltävä tietynlaisia kiertoliikkeitä, jottei kylki ärtyisi entisestään. Hän kertoo olevansa erityisen harmissaan siksi, että odotti kovasti etukäteen paso doblen tanssia, joka hänellä ja Tannerilla olisi seuraavana ollut vuorossa. 

– Se olisi ollut ehkä tähän astisista tansseista se eniten oman näköinen, kun on Oma tarina -viikkokin meneillään, mutta se nyt on pelkkää yläkropan kiertoa se koreografia. 

– Nyt ei ole syytä lähteä leikkimään, että jos ohjeistetaan ettei kannata, niin sitten ei kannata. 

Lue myös: Sointu Borg pääsi kotiin sairaalasta – kommentoi MTV Uutisille: "Pakko on ottaa päivä kerrallaan"

Borg kiittelee painokkaasti myös tanssiopettajaansa Tanneria tämän kylmähermoisuudesta tilanteessa kuin tilanteessa.

– Olen helposti meinannut välillä mennä sellaisiin keloihin, että olen kokenut pettäneeni ihmiset, vaikka eihän tälle voi mitään. 

TTK-treenikselle Borg kertoo olevansa suuntaamassa jälleen huomenna maanantaina ja tähtäävänsä seuraavaan suoraan suoraan lähetykseen ensi viikolla. Hän kiittelee erityisesti tanssijoiden keskuudessa vallitsevaa yhteishenkeä ja kannustusta, jota on saanut osakseen, ja kertoo iloitsevansa siitä, että voi myötäelää muiden onnistumisia lähetyksessä. 

Erityisen kiitollinen hän on siitä, että TTK.matka saa kuitenkin vielä jatkua, takaiskusta huolimatta. 

– Olen sanonut, että olisi ollut aika humoristista, jos viimeinen mielikuva kansalla olisi ollut, että eka tylytti tuomarit ja sitten ambulanssilla sairaalaan. Eli on hienoa, että ylipäätään matka jatkuu niin kauan, kuin jatkuu. Meillä on ollut hirveän kivaa ja kyllä haluan, että kun lähdetään, niin lähdetään niin sanotusti "luonnollisen poistuman kautta", eli tuomaripisteiden ja yleisöäänten perusteella.

– Henri taisi myös kauden aluksi toivoa, että toivottavasti tulisi "värikäs kausi". No sen voin vahvistaa, että kanssani ei ole tullut ainakaan tylsää, Borg summaa. 

Lue myös: TTK-yleisö buuasi toistamiseen tuomaripisteille – Jorma Uotinen kertoo mielipiteensä

Tanssii Tähtien Kanssa sunnuntaisin klo 19.30 MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla. 
Tanssikupla MTV Katsomossa klo 18 maanantaisin ja perjantaisin. 
Ohjelmat ovat katsottavissa myös C Moressa.

Lisää aiheesta:

Sokkikäänne TTK:ssa – Jarkko Niemi jättäytyy kisastaSointu Borg palasi TTK-treenisalille – lähetyksessä nähtyä tunteenpurkausta seurasi "haavoittuvuuskrapula"Sointu Borg puhkesi kyyneliin suorassa lähetyksessä: "Odotin tätä niin kovasti"Sointu Borg pääsi kotiin sairaalasta – kommentoi MTV Uutisille: "Pakko on ottaa päivä kerrallaan"Emma Kimiläinen kieltäytyi aluksi Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmasta – jätti kuitenkin ajatuksen muhimaan: "Kävi hassuja käänteitä"Sami Sykkö tunnustaa: Yksi moka Tanssii Tähtien Kanssa -kisassa jäi kaihertamaan – "Sitä en ole vielä katsonut"
Sointu BorgTanssii Tähtien KanssaHenri TannerTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Sointu Borg
  • 20.9.10:00
    Lina Schiffer

    Pirunpeli-panelisti Lina Schiffer paljastaa: "Tällaiset persoonat ovat pelissä etulyöntiasemassa"

  • 17.9.20:00
    Pirunpeli

    Tästä uudessa Pirunpeli-sarjassa on kyse

  • 17.9.14:03
    Pirunpeli

    Miitta Sorvalin kömmähdykselle hintaa tuhansia euroja: "Minulla ei ollut silmälaseja"

  • 17.9.08:30
    Pirunpeli

    "Kohta löytyy ruumis" – näin Pirunpeli-uutuussarja alkaa

  • 16.9.15:10
    Pirunpeli

    Niko Saariselta tilitystä kilpakumppaneistaan: "Mentiin kuin lampaat"