Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Soini nostaa suomalaistoimittajan tuomion esiin EU:n ulkoministerikokouksessa

Soini ennakoi, että myös Turkin jäsenyysneuvotteluiden jäädyttäminen tai keskeyttäminen nousee esiin.
Soini ennakoi, että myös Turkin jäsenyysneuvotteluiden jäädyttäminen tai keskeyttäminen nousee esiin. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.10.2017 11:47(Päivitetty 16.10.2017 13:08)

MTV UUTISET - STT

Ulkoministeri Timo Soini (sin.) aikoo nostaa suomalaistoimittajan Turkissa saaman tuomion tänään esiin EU-maiden ulkoministerikokouksessa Luxemburgissa.

Ulkoministerit keskustelevat tänään kokouksensa lounaalla EU:n ja Turkin suhteista, ja Soini aikoo nostaa suomalaistoimittajan tilanteen esiin huolestuttavana esimerkkinä sanan- ja lehdistönvapaudesta.

Soini ennakoi STT:lle ennen kokousta, että myös Turkin jäsenyysneuvotteluiden jäädyttäminen tai katkaiseminen nousee esiin. Suomi ei tätä kuitenkaan kannata.

"Mielipide pitää kertoa"

–  Mielipiteet ovat aika jakautuneita. Enemmistö on sitä mieltä, että neuvotteluita ei kannata jäädyttää ja katkaista, koska siten Turkki saa vyörytettyä sen EU:n syyksi, että neuvottelut eivät etene.

Soinin mukaan Suomi ei halua keskeyttää neuvotteluita juuri tästä syystä, koska EU:lle jäisi "mustapekka käteen".

–  Mutta mielipide pitää kertoa. Tässä on selvät kriteerit, miten voidaan edetä. Jos niitä ei täytetä, ei edetä, Soini viittaa jäsenyyden ehtoihin.

Hän muistuttaa, että neuvottelut voidaan katkaista määräenemmistön päätöksellä, mutta aloittamiseen uudelleen tarvitaan kaikkien hyväksyntä.

Suomalaistoimittaja on joutumassa vankilaan, mitä vielä pitää tapahtua, että Suomi tiukentaa kantaansa?

–  Yksittäistapauksesta ei voida vetää tällaisia johtopäätöksiä. Oikeusprosessi pitää katsoa loppuun asti. Hän valittaa siitä tuomiosta niin kuin oikein on ja sitten on vielä ihmisoikeustuomioistuin, Soini vastaa.

Turkin ja EU:n suhteiden määrittelyssä painaa hänen mukaansa moninainen joukko asioita lähtien alueen vakaudesta ja siitä, että maa on Naton jäsen.

–  Kansainvälinen politiikka on monimutkaista. Ei tässä äsähtämisellä kannata lähteä. Tiukka pitää olla, mutta pitää katsoa, mikä on seuraus.

Ruotsikin haluaa jatkaa keskustelua

Ruotsi on Suomen kanssa samoilla linjoilla ja haluaa pitää keskusteluyhteyden Turkin ja EU:n välillä avoinna.

Ruotsin ulkoministerin Margot Wallströmin mukaan neuvotteluiden jatkaminen muuttuu kuitenkin yhä vaikeammaksi, mitä enemmän esimerkiksi toimittajien toimintaa rajoitetaan.

Hän muistuttaa, että jäsenyysneuvottelut ovat väylä EU:lle kertoa maan kehitykseen liittyvistä huolista.

–  Tämä on ollut tapa saada Turkkia oikeille raiteille ja tekemään uudistuksia. Uskon, että myös opposition kannalta on tärkeää, että me emme sulje ovea, Wallström sanoi STT:n kysyessä, olisiko jäsenyysneuvottelut jo aika keskeyttää.

Käytännössä neuvotteluissa ei ole tapahtunut edistystä pitkään aikaan, koska Turkki ei ole toteuttanut uudistuksia, joita siltä edellytettäisiin EU-jäsenyyteen.

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Haavisto: Mahdollista, että Suomi on Naton jäsen ennen vuoden vaihtumista – "Tietysti asiat voivat pitkittyä"Soini: EU-maiden kärsivällisyys Turkkiin alkaa loppua – ulkoministerien kokous päättyiSoini Turkin EU-jäsenyydestä: Pensseleitä ei pistetä santaan mutta ihmisoikeuksilla ei käydä kauppaaSoini: EU ei kiinnosta Turkkia, mutta jäsenyysneuvotteluja jatkettavaSuomalaiset kansanedustajat odottavat EU:lta tiukkaa Turkki-kantaa – "Tehtävä selväksi, että tapahtumia ei voi hyväksyä"Turkin vallankaappausyritys voi vaikeuttaa EU:n pakolaissopimuksia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • 18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • 18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa