Pelicansin Antti Tyrväinen on saanut tämän syyskauden SM-liigassa kovista otteistaan sapiskaa, mutta tiistaina ykkösketjun laitahyökkääjä kunnostautui hyvässä.
Tyrväinen teki liigakakkosen KalPan verkkoon maalin ja syötti kaksi, kun kotijoukkue Pelicans otti 4-0-voiton.
HPK:n Joonas Lehtivuoren rujosti taklannut Tyrväinen kärsi aiemmin kauden aikana teostaan 12 ottelun pelikiellon. Lahdessa Tyrväinen teki Pelicansin 2-0-maalin vain 32 sekuntia ennen toisen erän loppua.
Ratkaisua enteilleen 3-0-osuman ampui päätöserässä kauden avausmaalinsa tehnyt amerikkalaispuolustaja Ben Blood. Hän oli aiemmin tiistaina herättänyt Pelicansin harjoituksissa huomiota hermostuttuaan joukkuekaverinsa Niko Kivelän taklauksesta ja käytyä tämän kimppuun.
Blood kokosi ottelussa 1+2 pistettä. Pelicans-vahti Janne Juvonen piti nollan 20 torjunnalla.
Kun KalPa jäi pisteittä, kärkijoukkue Tapparan johto kasvoi kolmeen pisteeseen. Kuudennen kerran peräkkäin voittanut Tappara kaatoi kapteeni Jukka Peltolan jatkoaikamaalilla Lukon 2-1.
HPK hävisi kotikaukalossaan JYPille 1-2. Voittomaalin JYPille iski Ossi Louhivaara.
Jukurit katkaisi tappioputkensa
Kahden tappiokierteessä rämpineen joukkueen kohtaamisessa Jukurit käänsi suuntansa ainakin hetkellisesti nousuun, kun se kaatoi vieraissa Sportin 3-1.
