MTV Sport listaa aina maanantaisin menneen SM-liigaviikon onnistujat ja epäonnistujat. Viime viikon sykähdyttävimmät hetket koettiin Tampereella.
Ilveksen organisoima Ulkojäät 2016 -tapahtuma oli todella iloinen piristysruiske keskelle kiekkokautta. Hyvä suosio kielii siitä, että vastaavalle spektaakkelille on tilausta myös tulevaisuudessa.
TOPIT
1. Ulkojäät 2016
Viikonloppuna jääkiekon ystävät saivat nauttia ainutlaatuisesta tapahtumasta, kun Ilves järjesti Tampereen Sorsapuistoon hienon spektaakkelin. Kahta ulkoilmaottelua oli seuraamassa paikan päällä liki 20 000 henkeä. Järjestelyt saivat pääasiassa kiitosta, eikä jonotusajat ruokapisteille tai vessoihin olleet kohtuuttomia. Katsomot olivat lähellä kaukaloa ja näkyvyys kentälle oli hyvä. Ottelutapahtuman yhteyteen olisi voinut järjestää jotain oheisohjelmaa. Kaiken kaikkiaan kokonaisuus oli onnistunut, ja suotavaa on, että vastaavia ulko-otteluita nähdään SM-liigassa jatkossakin.
Alla tunnelmia perjantain Ilves-Tappara-ottelusta.
0:49




