Jääkiekon SM-liigan mestaruus ratkesi torstaina, kun Tappara kaatoi viidennessä finaaliottelussa TPS:n 1–0. Ottelun ainoa maali syntyi heti kamppailun ensimmäisellä minuutilla. Joona Luodon osumasta heräsi porua. Luodon maila kun nousi TPS-pakin Aleksi Anttalaisen naaman alueelle. Luoto kuittasi tilanteen kylmänviileällä tavalla.
RAPORTTI: Tappara on Suomen mestari, TPS:lle karvas maku – voittomaalissa selkeä tuomarivirhe?
Itse tilanteessa Luoto tempaisi härkämäisen nousun, mikä päättyi kotiyleisön raivokkaaseen juhlintaan. Luoto riisti kiekon TPS-puolustajalta Aleksi Anttalaiselta. Sen jälkeen hän täräytti päättäväisesti kiekon takanurkkaan.
– Heidän pakkinsa ei ehkä nähnyt, että tulin sieltä takaa. Siitä riisto ja kiekko maaliin. Ei siinä sen kummempaa, Luoto kertasi osuman vaiheita MTV Urheilulle.
Osumasta heräsi porua, sillä karvauksen yhteydessä Luodon maila nousi Anttalaisen naaman alueelle. Tästä syystä ratkaisuosuman ylle nousi kysymysmerkkejä.
Video Luodon maalista C Moren studioanalyysien kera jutun yläreunasta.
Niihin Luoto latasi ytimekkään vastauksen.
– Eihän siitä mitään jäähyä tullut, niin eihän se silloin korkea maila ole. Ei ainakaan musta ollut, Luoto huikkasi.


